Hruscsov, miutn elemezte a Diszn-blben trtnteket, arra a kvetkeztetsre jutott, hogy John Fitzgerald Kennedy fiatal kora miatt mg nem rendelkezik kell tapasztalattal a diplomcia vilgban, ezrt feszlt, s kilezett helyzetben knny lesz befolysolni. Nem vletlen, hogy az 1960-as elnkvlaszts idejn Kennedynek "szurkolt". Richard Nixont egybknt is a pentagoni hjk mccarthysta bartjnak tartotta. A bcsi cscstallkozn, 1961. jniusban, szemlyesen is tallkozott a kt vezet. Kennedy meglehetsen alrendelt szerepet jtszott a megbeszlsek alkalmval, s ez jabb megerstst jelentett Hruscsovnak, hogy helyesen trkpezte fel ellenfele szemlyisgt. Termszetesen ennyi azrt mg nem lenne elenged, hogy megrtsk, mirt kezdett bele Hruscsov a kubai raktabzisok teleptsnek rletes tervbe. Hazrdjtkot ztt a vilg sorsval, j pkerjtkoshoz mltan blfflt, de az utols pillanatban megremegett a keze, s bedobta lapjait.
A hatvanas vek nem kezddtek tl jl Hruscsov szmra. A mezgazdasgi termels 1961-ben a megelz t v legrosszabb tlagt produklta, ksznheten a "szzfldek" feltrse projektnek. A szovjet klpolitika sem a legszebb veit lte, Knval egyre feszltebb vlt a viszony, Albnia tovbbra is a sztlini utat tartotta kvetendnek. Berlin krdsben sem sikerlt dnt fordulatot elrni. A GRU (Glavnoye Razvedyvatelnoye Upravlenie) 1962 els felben kt tkletesen tves jelentst ksztett, amelyek szerint a Pentagon nukleris els csapsra kszl a Szovjetuni ellen. Nem nehz kitallni, milyen gondolatok kertettk hatalmba Hruscsovot a hr hallatn. Radsul azzal is szembe kellett nznie Nyikita Szergejevicsnek, hogy a rengeteg kudarc egy csapsra kipendertheti a ftitkri brsonyszkbl. A szovjet politikusok egyvalamit biztos megtanultak az idk folyamn: azt, hogy a hatalom megtartsnak titka a sikeressgben keresend, nem pedig az adott realitsokban.
|
Fidel Castro s fivre, Raul | 1962 nyarn Fidel Castro testvre, Raul - aki a vdelmi trct vezette - vratlanul Moszkvba rkezett. A krdsre, hogy mit is keresett Kuba msodik embere Moszkvban, a CIA szakrti nem rendelkeztek megbzhat informcival. Az viszont tbb mint gyans volt, hogy a ltogatst kveten a tengerszeti felderts egyre tbb szovjet felsgjelzs haj jelenltt szlelte a karibi trsgben. Ekkor mr biztos volt, hogy Raul nem a marxizmus mdszertani krdseinek a megvitatsra utazott Moszkvba. Nhny hnappal ksbb a hrszerzsi jelentsek mr egyrtelmen arrl szmoltak be, hogy Kubban fld-leveg raktkat teleptettek. Ennek tudatban kldtek a kubai lgtrbe oktber 14-n egy U2-es kmreplt, hogy ksztsen felvteleket a bzisokrl.
A fotk elemzse nem vrt eredmnnyel jrt. Raktkat ugyan nem sikerlt lencsevgre kapni, de az elkszlt fotkon olyan kzp-hattvolsg raktabzisok krvonalai rajzoldtak ki, amelyeket addig csak a Szovjetunirl ksztett kmfelvteleken lehetett ltni. A hogyan tovbb krdse kt tborra osztotta az elnk tancsadit. A harcias belltottsgak azonnali lgicsapst srgettek Kuba ellen, mg a msik, kevsb harcias csoport megelgedett volna a tengeri blokddal. Kennedynek dntenie kellett, mert az id nem neki dolgozott. A raktkat brmelyik pillanatban aktivizlhattk, arrl nem is szlva, hogy nem lehetett a vgtelensgig eltitkolni az igazsgot a kzvlemny eltt. Iszony nyoms nehezedett az elnkre, akinek kezben volt a vgs dnts. Kennedy viccesen megjegyezte egyik kollgjnak: "Azt hiszem, jobb lenne, ha mg a hten kikapnm a brem."
|
Andrej Gromiko szovjet klgymi- niszter | Oktber 18-n Kennedy fogadta a Fehr Hzban a szovjet klgyminisztert, Andrej Gromikot. Az elnk nem akart nylt lapokkal jtszani, ezrt inkbb kivrt, htha Gromiko hozza szba a raktabzisok krdst. De nem tette. Radsul a szovjet diplomata is vn rknak szmtott a szakmban, gy egyetlen arckifejezsvel vagy mondatval sem rulta el, hogy mit tud a raktabzisokrl. Oktber 20-n, szombaton Kennedy mr nem kerlgethette tovbb a forr kst, dntenie kellett. A dlutnra sszehvott tancskozson csak a legkzelebbi munkatrsai vettek rszt, az elnk vgl a tengeri blokd mellett hatrozott. jszaka megindult a mozgsts. Hivatalosan a kzvlemnynek htf esti tvbeszdben jelentette be Kennedy a blokd tnyt. Egy rval a beszd eltt Rusk klgyminiszter tadta Dobrinyinnak az elnki beszd szvegt. Kennedy nem sokat ttovzott beszdben: egybl "in medias res" a kzepbe vgott. A blokd szksgessge melletti rvknt emltette a harmincas vek chamberlaini megbklsi politikjnak ("appeasement") kudarct. |
Hruscsov taktikja csdt mond
Az amerikai vezetk feszlten vrtk, milyen ellenlpseket tesznek majd a szovjetek a blokdra vlaszul. De nem trtnt semmi, nem vontk blokd al Nyugat-Berlint, nem bombztk a trkorszgi amerikai rakta bzisokat. A tmad lpsek ugyan elmaradtak, de a szovjet "marketingesek" jl rreztek, hogyan hasznlhatjk ki a vlsgban rejl lehetsgeket. A szovjet diplomatk brhol jrtak, nem gyztk hangslyozni egy kzelg hbor lehetsgt. Ezzel a taktikval nem volt semmi ms cljuk csupn csak annyi, hogy a nyugati orszgokban uralkod hisztrikus hangulatra mg egy lapttal rtegyenek. Termszetesen az amerikai propagandistk sem ltek a babrjaikon, oktber 24-n a kormnyzat lgifotkat bocstott a mdia rendelkezsre.
|
Dean Rusk amerikai klgyminiszter |
Dlutn remnyt kelt hrek rkeztek. A Kubba tart huszont szovjet haj tbb mint fele megllt, vagy irnyt vltoztatott. Rusk klgyminiszter a kvetkez szavakkal konstatlta az esemnyt: "Farkasszemet nztnk s gy tnik, a msik fick hunyta be elszr a szemt." Ettl fggetlenl Kennedyt komoly ktsgek gytrtk. Mi lesz, ha a szovjet hajk tlpik a blokd vonalt, vagy ert alkalmaznak. Kennedy a fegyveres konfrontcit mindenkppen el akarta kerlni, ezrt a katonai akcik vgrehajtst elnki jvhagyshoz kttte, s elrendelte, hogy az sszes amerikai hajn legyen oroszul beszl tiszt. Az elvigyzatossg jelen esetben klnsen fontos volt, hiszen a legenyhbb kifejezssel is egyetlen hajszlon mlott az atomhbor. Eljtszhat az ember azzal a gondolattal, hogy milyen kvetkezmnyekkel jrhatott volna egy tengersz forrvrsge. Valsznleg ugyanezen elgondolsbl kiindulva Kennedy sem kockztathatta meg, hogy egy tengeri sszetzssel httrbe szoruljon a diplomciai megolds lehetsge.
Oktber 26-n New Yorkban sszelt az ENSZ Biztonsgi Tancsa. A trgyals vgig igen feszlt, s klcsnsen vdaskod stlusban zajlott, az lst vgl elnapoltk. Rgi kzhellyel szlva: a nemzetkzi helyzet egyre fokozdott. Msnap az elnkhz egyre nyugtalantbb hrek rkeztek a szovjet raktateleptsek felgyorsulsrl. Azonban egy msik jelents esemny is trtnt ezen a napon, amely mr a vlsg megoldsnak lehetsgt vettette elre. Az ABC tvtrsasg tudstjt, John Scalit felhvta Alexander Formin (Alexszandr Szemjonovics Fekliszov) szovjet diplomata, hogy ebdeljenek egytt. Mivel rgta ismertk egymst, Fomin meglehetsen gyorsan s hatrozottan adta az jsgr tudtra, hogy tallkoz nem tr halasztst. Formin felvzolta a szovjet megoldsi javaslatot, amelyet hrom pontban foglalt ssze:
1. A Szovjetuni leszereli kubai raktatmaszpontjait, s ENSZ-felgyelet mellett elszlltja raktit. 2. Castro garancit vllal arra nzve, hogy a jvben nem teleptenek Kubba tmad fegyvereket. 3. Az Egyeslt llamok lemond a Kuba elleni invzirl.
Scali a szovjet javaslattal a tarsolyban azonnal a Klgyminisztriumba sietett. Az id srgetse mindkt oldalon felgyorstotta a dntsi mechanizmust. Az amerikaiak elfogadhatnak talltk a szovjet javaslatot, gy este jabb tallkozra kerlt sor Scali s Formin kztt, amelyen az jsgr tolmcsolta Rusk zenett. Az eredmny nem is vratott magra sokig, nhny rval ksbb Kennedy megkapta Hruscsov levelt.
Az egyetlen problmt csupn az jelentette, hogy a prtftitkr levelben nem emltette a raktabzisok leszerelst. A mirtre msnap reggel kaptak vlaszt az amerikaiak, amikor reggel felolvastk Hruscsov kzlemnyt a moszkvai rdiban, amely tartalmilag meg sem kzeltette az elz esti titkos zenett. Hruscsov a kubai raktabzisok leszerelsrt cserbe azt kvetelte, hogy az amerikaiak szintn vonjk ki raktikat Trkorszgbl. Elkpzelhetjk, milyen hatssal volt Kennedyre s elemzire az elhangzott rdibeszd.
Kompromisszum, atomcsend, forrdrt
A dbbenetbl nem is tudtak nagyon felocsdni, hiszen a klasszikus monds ismtelten igazolta nmagt: a baj nem jr egyedl. Kuba lgterben lelttek egy U2-es kmreplgpet. Kennedy nem volt irigylsre mlt helyzetben, tbb krds is foglalkoztatta. Egyrszrl mirt vltoztatta meg Hruscsov a vlemnyt, msrszrl pedig milyen vlaszlpseket tegyenek. Utbbi krds taln mg nagyobb gondot okozott az elnknek, szmtsai szerint a kt lehetsges alternatva kzl mindegyik katasztroflis kvetkezmnyekkel jrt volna. Ha engednek a szovjet kvetelseknek, akkor a NATO-n bell keletkeznnek feszltsgek, ha pedig nemet mondanak, akkor szembe kell nznik az atomhbor lehetsgvel. Valahogy egyik alternatva sem hozta tzbe az elnkt.
Az thidal megoldst vgl az elnk ccse, Robert, az igazsggy-miniszter tallta meg, aki azt javasolta, hogy egyszeren ne vegyk figyelembe a moszkvai rdiban elhangzottakat. Ennek megfelelen Kennedy vlaszlevelben kt krdsre sszpontostott. Amennyiben a szovjetek kivonjk raktikat Kubbl, gy az Egyeslt llamok megsznteti a blokdot, s nem indt invzit Kuba ellen. A vlasz vasrnap dleltt (oktber 28-n) ismt a rdibl rkezett, tmren fogalmazva Hruscsov elfogadta Kennedy ajnlatt. De mirt tette ezt Hruscsov, amikor mr nyer helyzetben volt?
|
John F. Kennedy, Nyikita Szergejevics Hruscsov | Egyszeren pnikba esett attl a hrtl, hogy Kennedy oktber 28-n a TV-ben beszdet fog mondani. Hruscsov egybl arra kvetkeztetett, hogy a kszl invzit akarja bejelenteni az elnk. A szovjet titkosszolglatok pedig sem megersteni, sem cfolni nem tudtk Hruscsov elkpzelst, hiszen maguk sem rendelkeztek pontos megbzhat informcikkal. pp az ilyen esetek vilgtanak r a titkosszolglatok kiemelt jelentsgre, amelyek a megszerzett informcikkal befolysolni tudjk a politikai dntseket. A szovjet diplomcinak ppen az okozta a legnagyobb problmt a hatvanas vekben, hogy nem rendelkezett beptett gynkkkel a szvetsgi kormnyhivatalokban. gy gyakran csak felttelezsekre, msodlagos forrsokra hagyatkozva dntttek egy-egy krdsben.
A vlsg megolddott: Kennedy bebizonytotta, hogy kpes krzishelyzetben hidegvrrel, megfontoltan dnteni. A msik fszereplnek is rk tanulsggal szolglt az eset, hiszen Hruscsov rszben ennek is ksznhette, hogy 1964-ben levltottk. A vlsg jtkony hatsnak tekinthetjk, hogy a nagyhatalmak 1963 tavaszn megktttk az atomcsend-egyezmnyt, s hatroztak az gynevezett forrdrt ltrehozsrl. |