A magyar trzsek fejedelmei kztt Gza klnleges hatalmi pozcit vvott ki magnak. Elssorban politikai megfontolsokbl nyugat fel fordult, s megnyitotta a keresztnysgnek az orszg kapuit. Ebben keresztny felesgnek, az erdlyi Saroltnak befolysa is rvnyeslt. Beengedte az orszgba Pilgrim passaui pspk kveteit. A bajor papok egyike keresztelte meg t, Mihly testvrt s 973-ban vagy 974-ben fit, Vajkot, aki a keresztsg vizben s llekben trtnt szent jjszletsekor a passaui egyhzmegye vdszentje utn az Istvn nevet kapta. Az orszgban azonban mg tlslyban volt a pognysg, s a pogny elem keveredett a keresztnysggel. A kirlyi udvarban, Gznl ppgy, mint uralomra vgy felesgnl, a keresztny gondolat kezdetben inkbb dinasztikus s llami clokat szolglt, mintsem Krisztus szent gyt. Gza, hogy a keresztnysg felvtelt s ezzel kapcsolatban a nyugati orientcit biztostsa, s hznak hatalmt megszilrdtsa, kizrta a trnrklsbl versenytrst, Koppnyt, s termetre ugyan kicsiny, de jellemben, btorsgban s helytllsban messze kiemelked fit, Istvnt jellte utdjv. Prgbl meghvta Adalbert pspkt, hogy a megtrst elmlytse, s Istvn tovbbi kpzst elmozdtsa. Adalbert volt az is, aki a fejedelmi ifjt megbrmlta, s vallsi szempontbl elnysen befolysolta. kzvettette 995-ben az Istvn s Gizella kztt ltrejtt hzassgot is. Amikor az ifj trnrks atyja hallakor, 997-ben tvette a hatalmat, a keresztny szellem s vallsos vilgnzet mr szilrd gykeret vert benne.
Egyelre azonban mg vres csatkat kellett vvnia az ellene flkelt trzsfkkel. A Veszprm melletti gyzelem s Koppny halla t legfbb bels ellensgtl, az orszgot pedig a pognysgba val visszaesstl szabadtotta meg. A Konstantinpolyban megkeresztelt Gyula s Ajtony leverse viszont a Biznchoz val csatlakozs tervt histotta meg. Azonkvl Istvn megszerezte magnak a Tiszn s Dunn tl fekv terleteket, valamint Erdlyt, s ezltal gyaraptotta orszgt, uralmt s birtokt.
Ezzel megteremtette messzenz uralkodi programjnak elfeltteleit, s szvs energival, okos taktikval fogott hozz nemzetpolitikai f feladathoz. A trtnelmi keresztt eltt ll orszgban ngy nagy problma jelentkezett: a keresztnysg megkedveltetse s szvggy ttele, kzssgben az apostoli szkkel s Nyugattal; az llam nllsga, vagyis nemzeti fggetlensg mind a nmet-rmai, mind a biznci csszrsggal szemben; ers monarchia s politikai egysg flptse, vagyis a trzsi nllsg s hbri hatalom megszntetse kzponti kormnyhatalom alaptsa ltal; s vgl mindamellett, amennyire csak lehetsges, a magyar npi jelleg s szoksok megrzse a Nyugat-Eurpba val egyidej beilleszkeds kzepette.
Diplomciai s politikai rzke, mellyel nemegyszer a gyakorlatban egymsnak ellentmond clokat is el tudott rni, kornak, st mondhatni, az egsz magyar trtnelemnek legnagyobb llamfrfiv avatta. Politikai, vallsi s trsadalmi szempontbl tulajdonkppen teremtette meg Magyarorszgot, Istvn jellte ki s biztostotta a jvbe vezet utat npnek. A magyarsgnak ngy klnbz szomszdos kultra -- a trk-mohamedn keleten, a grg-szlv a Balknon, a latin-nmet nyugaton s a pogny-szlv szakon -- feszltsggel teli terletn kellett ezek ostroml befolysval s ellentmondsaival kzdelmet folytatnia. A vltozst, amelyet Istvn hozott, jl megvilgtja egy vilgpolitikai jelentsg tny: trnra lpse eltt nem egszen fl szzaddal a magyar lovascsapatok mg hallosan fenyegettk Nyugatot s a keresztnysget, egszen az Augsburg melletti Lech-mezig hatolva elre. Az Istvn ltal alkotmnyban, kiterjedsben, kultrjban s trtnelemforml erejben jjalaktott Magyarorszg ezzel szemben a keresztny Nyugat elretolt bstyja lett az elnyomul mongol s trk veszly ellen, s vszzadokon keresztl vdfal az zsiai hdtk barbrsgval szemben.
Nagy rdemeket szerzett az orszg katolikus egyhza rdekben kifejtett munkjval is. Szerzetes papokat hvott Bajororszgbl, Csehorszgbl, Olaszorszgbl, spedig bencseket, kivltkppen a clunyi reform kvetit, Dl-Magyarorszgra pedig a grg bazilita rend frfi s ni tagjait. Szent Mrton hegyn (Pannonhalmn) aptsgot alaptott. Sok kolostort ltestett, amelyek misszis kzpontjai s gyjtpontjai lettek a vallsos s kulturlis letnek. Elrendelte a vasrnap megszentelst s minden tz falu szmra templom ptst. Sajt kltsgn emelt Esztergomban, palotja kzelben egy gynyr szkesegyhzat, Veszprmben egy ni aptsgot, s flptette Budn a Szent Pter s Pl templomot a szkeskptalannal egytt. Ms templomokat gazdagon megajndkozott, javaikat kzvetlen vdelme al vette. Ami a keresztny vallssal s keresztny trvnnyel nem volt sszeegyeztethet, annak hadat zent s bntetssel sjtotta. Ebben s pogny ellenlbasai egyformn koruk gyermekei voltak. Mindazonltal nem nylt a rgi mondkhoz s nekekhez, amelyek a pogny sket s hsket dicstettk; a pogny korbl szrmaz npszoksokat, ha az j hittel nem ellenkeztek, megrizte vagy megtlttte ket keresztny tartalommal. E tekintetben a blcs alkalmazkods mdszert kvette: enyhbb, jzanabb, eredmnyesebb volt, mint Magyarorszg els hithirdeti.
Az llami trvnyhozsban, a kormnyzsban s gazdasgi vonalon sikerlt szerencssen sszeolvasztania a nyugati elemeket, mindenekeltt a frank grfsg-alkotmnyt a hazaiakkal. Ugyanilyen messzenz megrtssel kpviselte npe sajtossgt s rdekeit a hatrokon tl is. Gondolt Eurpa s a keresztny vilg egysgre. A keresztny magyar szellemet klfldn is jelenvalv tette: Jeruzslemben bencs kolostort, Rmban zarndokhzat, Konstantinpolyban dszes templomot pttetett.
Egyik f munkatrsa, a 993-ban Prgbl rkezett Asztrik szerzetes ztjn II. Szilveszter pphoz fordult jogai megerstsrt s a teljhatalom kieszkzlsrt. Clja az volt, hogy a keresztny kirlysg mltsgra emelkedjk, nemklnben, hogy mr eleve kizrjon mindenfle fggsget a nmet birodalomtl s a szomszdos bajor egyhztl, s orszga egyhzt az llammal szorosabban egybekapcsolja. Asztrik valban kieszkzlte urnak a koront, az eltte hordozott keresztet s azt az apostoli kivltsgot, hogy pspksgeket alapthasson s egyhzi fmltsgokat nevezhessen ki.
Az 1000. v karcsonyn kentk fl s koronztk kirlly Istvnt Esztergomban. Ez egyenl volt szuvern kirlyi mltsgra emelsvel s apostoli kldetsnek elismersvel. A pptl kapott eljogra tmaszkodva birodalmnak szilrd egyhzi szervezetet adott: tz egyhzkerletet alaptott (12 volt tervbe vve), kztk kt rseksget: Esztergomban s Kalocsn, valamint nyolc pspksget.
Kt fjdalmas esemny rnykolta be lete alkonyt, mindkett legbensejig rintette. Imre fit, a rendkvl ernyes ifjt rendelte s ksztette el trnrksv. Mg halla eltt meg akarta vele osztani az uralmat. Imrt azonban kzvetlenl uralkodtrsv koronzsa eltt, 1031-ben egy vadszat alkalmval vadkan tmadta meg s sebezte hallra. Istvn msik gyermeke mr korbban meghalt. gy nem maradt kzvetlen rkse. Az rpd-nemzetsg egyetlen leszrmazottja Vazul volt, azonban ifjkori ballpseirt brtnben lt. A slyosan beteg kirly megkegyelmezett neki, kiengedte a fogsgbl, st azon gondolkodott, hogy mg letben maga mell veszi s trnra emeli. A rossz tancsra hallgat hltlan rokon azonban egy gald sszeeskvsbe keveredett, aminek az volt a clja, hogy a kirlyt meggyilkoljk s az orszgban visszalltsk a pognysgot. Ilyen gazsgot Istvn nem hagyhatott bntetlenl, letmvt nem engedhette elpuszttani. A kirlygyilkossg szndkrt hallbntets jrt. Istvn az sszeeskvs hrom fejnek kiszratta a szemt s levgatta a kezt: ez abban az idben a slyos gonosztevk szoksos bntetse volt, s a megrdemelt hallbntets esetn, mint itt, kegyelmi aktusnak szmtott.
Amikor hallt kzeledni rezte, maghoz hvatta tancsosait, s velk egyetrtsben Ptert, Velencben l nvrnek fit tette utdjv. Mindenkit arra intett, hogy maradjanak meg az igaz hitben, szeressk az igazsgossgot, s fleg hsgesen poljk a keresztnysg zsenge vetst. Kzel hetven ves korban -- a 11. szzadban ritka magas korban --, 42 vi uralkods utn halt meg Mria mennybevitelnek napjn, akit oly benssgesen tisztelt s akinek tiszteletre tbb templomot ptett. Halla eltt neki ajnlotta az orszgot.
Istvnt az egsz nemzet gyszolta. Temetsre az egsz orszgbl sereglettek az emberek Szkesfehrvrra. Ott, az ltala alaptott gynyr bazilikban -- mely ppen akkor kszlt el, s ebbl az alkalombl gyorsan flszenteltk -- helyeztk nneplyesen nyugalomra fldi maradvnyait.
Az ltalnos gysz igazi s szvbl jv volt. A np rezte: Istvn kirly szemlyben a dinasztia megalaptja, a kimagasl uralkod s llamalapt hunyt el, az ers s igazsgos kirly, aki a szigort szeldsggel tudta prostani. Tudott harcolni, ha a szksg gy kvnta; mindazonltal bkeszeret volt. Tmad hadjratot nem kezdemnyezett, harcias nemzett a gymlcsz bke vilgba vezette, s a mg tlnyoman vndorl, nomd letet l npet a letelepedsre szoktatta. Az orszg hatrain kvl is nagy tiszteletnek rvendett, egyrszt trtnelmi szerepe miatt, msrszt azrt, mert meneklteknek s ms sorsldztteknek menedket nyjtott, a Szentfldre, Konstantinpolyba, Ravennba vagy Rmba zarndokl idegeneknek pedig vendgltst s kedvez tvonulst biztostott.
Mint uralkod tudatban volt Isten eltti felelssgnek. Ragyog pldja volt ennek, hogy Szent Istvn templomban hivatalt vente letette, annak jell, hogy csak klcsn kapta Istentl, s annak bizonysgra, hogy hatalmt Istennek ldozza. Lelki arculata abban a ,,fejedelemtkrben'' is visszatkrzdik, amelyet finak hagyott htra latin nyelven. Taln nem maga rta, de mindenesetre az kzelben, politikai s erklcsi elvei rtelmben szerkesztettk. Az akkori Magyarorszgon mindenkppen a legjelentsebb irodalmi alkots. Ezekben az Intelmekben (Admonitiones) tbbek kztt a kvetkez uralkodi szablyok tallhatk: ,,Uralkodjl szelden, alzattal, bksen harag s gyllkds nlkl! A kirly koronjnak legszebb kszerei a jtettek; azrt ill, hogy a kirly igazsgossggal s irgalmassggal, valamint a tbbi keresztny ernnyel keskedjk. Minden np sajt trvnyei szerint l; add meg az orszgnak a szabadsgot, hogy aszerint ljen!''
Halla utn mg egyszer lzadst sztott a pogny visszahats; a csszri hatalom nyomsa is ersdtt Magyarorszggal szemben. Vgl azonban az itt-ott flbukkan zrzavar utn klnsen Lszl s Klmn kirly visszavezette az orszgot Istvn nyomdokaiba. Azta Istvn a np szvben mindinkbb legends hss, npe apostolv, vdelmezjv s Magyarorszg eszmnyv magasztosodott fl. Benne s vele a korona, kirlysg s nemzet szinte misztikus egysgg olvadt ssze. Srja sokat ltogatott nemzeti bcsjr helly vlt; szmos imameghallgats s csoda trtnt ott. nnepe nemzeti nnep lett.
Lszl kirly 1083. augusztus 20-n ppai engedllyel, a magyar pspkk, aptok s elkelk jelenltben oltrra emeltette Istvnt, Imrvel s nevelje, Gellrt csandi pspk fldi maradvnyaival egytt. Ez akkor egyenrtk volt a szentt avatssal.
Istvn tisztelete nemsokra elterjedt az orszg hatrain tl is. Klnsen Scheyernben s Bambergben, a bajor hercegi hzzal val hzassgi kapcsolata kvetkeztben; azutn Aachenben s Klnben, ahov egyes ereklyi is elkerltek; Montecassinban, fleg a bencs rendnek tett kivltsgai miatt, s a belgiumi Namurben. XI. Ince ppa 1686 novemberben -- Buda visszafoglalsa alkalmbl -- az egsz Egyhzra kiterjesztette szeptember 2-ra helyezett nnept. Ma a vilgegyhz augusztus 16-n, a magyar egyhz augusztus 20-n (mint Magyarorszg fvdszentjt) nnepli. Mjus 30-n a mai napig srtetlenl fennmaradt Szent Jobb ereklyt tiszteljk. |