Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Linkek
 
Men
 
SOAD kpek
 
Dalszvegek
 
SOAD bandatagokrl
 
A ht kpe
 
<==SZAVAZZ==>
Szerinted milyen az oldal?

Szar, egy trgya, fujj, menny m haza...
Rossz
Elmegy..
J
FULLOS
Egyszeren tkletes.. szal cool
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
BLINK-182
 
Cucc!!! ne hagyd ki :)
 
Versek
 
Szrakozs
 
1956
 
Dalszvegek
 
**********Szavazz megen***********
Milyen stlusu zent szeretsz?

PUNK
PUNK-ROCK
METAL
alternatv
Rap
Hip-Hop
Techno
Disco
R&B
Pop
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
rdekessgek
 
Alvin s a mkusok
 
kp

 
Videk
 
System Of A Down

B.Y.O.B.

 

A szabadsg napjai

1. Oktber 28.

Oktber 27-n Nagy Imre felismerte, hogy nem lehet tovbb halogatni a dntst, azonnali vltozsra van szksg. Ennek kiknyszertse rdekben kiltsba helyezte azt is, hogy amennyiben nem fogadjk el az j politikai koncepcit, lemond, ami az ppen megalakult kormny bukst jelentette volna.

Nagy Imrhez csatlakozott Kdr Jnos is, akit 27-n jjel arrl rtestettek, hogy a SZOT megllapodsra jutott az Egyetemi Forradalmi Dikbizottsg s az rszvetsg kpviselivel, s kzs nyilatkozatot jelentetnek meg a forradalom kvetelsei mellett. Az els titkr nem engedhette meg, hogy a vezetse alatt ll prt ne csak hatalmi monopliumt, de a politikai vezet szerepet, az irnytst is kiadja a kezbl. Mivel a sajt fltt mr nem volt teljes az MDP kontrollja, csak ideig-rig tudta megakadlyozni a mr kinyomtatott kzlemny nyilvnossgra hozatalt. Ennyi id llt rendelkezsre, hogy a fordulat szksgessgrl meggyzze a szovjeteket s sajt prtjnak vezet testleteit.

Mikojank knytelenek voltak meghajolni Nagy s Kdr rvei eltt, s tjkoztatsuk alapjn Hruscsov is ldst adta a fordulatra. A magyar javaslatnak igazbl nem volt alternatvja. A mr az egsz orszgra kiterjedt felkelst – ekkor – nem lehetett egyedl a szovjet csapatokra tmaszkodva leverni. Ennek sem politikai, sem katonai felttelei nem voltak adottak, hiszen nem volt elksztve a fegyveres harc leverst kveten szksges politikai konszolidci, de nem voltak adottak a biztos katonai siker felttelei sem. A ngy napja harcban ll hadseregnek pihensre, tcsoportostsra, erstsre volt szksge, hiszen – elssorban vidken – szmtani kellett mr a Magyar Nphadsereg ellenllsra is. A Nagy Imrk ltal knlt megolds ugyanakkor biztostotta, hogy a szovjet hadsereg ne vesztesknt vonuljon ki Budapestrl, hanem azrt vonjk vissza, mert a politikai megolds feleslegess teszi a tovbbi harcot. Az elterjesztett javaslatok nem rintettk sem a kommunista prt vezet szerept, sem Magyarorszg helyt a Varsi Szerzdsben, vagyis a npi demokratikus rendszer legfbb alapjai biztostottnak ltszottak. Oktber 28-n sz sincs Magyarorszgon sem hatalomvltsrl, sem rendszervltsrl. St, ppen ezt megakadlyozand kerlt sor a tzsznetre s a csapatok visszavonsra, hogy az orszg ln ll kommunista politikusok, a miniszterelnk s a prt els titkra politikai eszkzkkel tudjk megoldani a vlsgot. Mikojank egyben figyelmeztettk a magyar vezetket, hogy flttlenl tjt kell llni minden tovbbi jobbracsszsnak, s jeleztk, hogy ez a legvgs hatr, ameddig a szovjetek hajlandk elmenni.

A dntsrl mg a PB vagy a KV lse, hozzjrulsa nlkl rtestettk a sajtt, gy 28-n a Szabad Np vezrcikke mr elvetette a felkelk eddigi megblyegzst, s elismerte, hogy a szocialista demokrcia megvalstsrt kzdenek.

A Szabad Np 1956. oktber 28-i szma
(A Npszavnak az a szma azonban, amely a SZOT s a kt forradalmi szervezet megllapodsrl szmolt volna be, nem kerlhetett az utcra.) A SZOT s forradalmi szervezetek kzs felhvsa

A rgta rleld dntst s annak szovjet jvhagyst nemzetkzi tnyezk is srgettk. Az Egyeslt llamok kormnyt teljessggel meglepte a magyar forradalom, nem rendelkeztek kidolgozott politikai elkpzelsekkel hasonl esetre. Bks Csaba: Hideghbor, enyhls s az 1956-os magyar forradalom A vezets rgtnzsekre knyszerlt, amit megneheztett, hogy kt, egymsnak ellentmond elvrsnak kellett egyidejleg megfelelnie. Egyfell kzenfekv volt, hogy a magyar forradalom bizonytalan eredmnyeirt nem rdemes felrgni az Eurpban viszonylag jl mkd status qut, meglltani a nemzetkzi enyhls nhny ve tart folyamatt. Msfell igazolnia kellett propagandjt, s – demokratikus orszgknt – meg kellett felelnie kzvlemnye kvetelsnek, amely egysges volt a magyar szabadsgharc tmogatsban. Ez utbbi sarkallta arra Washingtont, hogy oktber 26-n szorgalmazza a magyar krdsnek az ENSZ Biztonsgi Tancsban val felvetst. Nagyhatalmi szvetsgesei, Nagy-Britannia s Franciaorszg mr az oktber 22-n elhatrozott szuezi hborra kszltek, gy nem szvesen csatlakoztak az amerikai akcihoz, ami knnyen ellenk is fordthat lpshez teremthetett volna precedenst. Mivel azonban az amerikaiakat nem tjkoztattk a tervezett tmadsrl, knytelenek voltak engedni szvetsgesk nyomsnak, gy a hrom nagyhatalom oktber 27-n kzsen krte a Biztonsgi Tancs sszehvst a magyarorszgi helyzet megvitatsra. A vtjoggal rendelkez Szovjetuni szmra veszlyes nem, de kellemetlen lehetett volna a BT lse, ezrt is tnt alkalmas megoldsnak a magyar vezetk javaslatnak elfogadsa, amely a vlsg bks, megfelel keretek kztti megoldst grte.

A szovjet jvhagyssal elterjesztett javaslatot elfogadta az PB s a KV is. Ebben a szovjet egyetrts, tmogats mellett komoly szerepe volt a prtkzpontba rkez hreknek, amelyek arrl gyztk meg a vezetsg tagjait, hogy ellenrzsk, fennhatsguk a vidk fltt vgkpp sszeomlban van, befolysukat csak akkor tudjk megtartani, ha a radiklis (ltaluk ellenforradalminak minstett) kvetelsekkel szemben tmogatjk a mind nagyobb szmban megalakul forradalmi helyi hatalmakat. Egyre srbben rkeztek ugyanis jelentsek arrl, hogy a katonasg is a forradalmi tancsok mell llt, hogy a tmegmegmozdulsok a vrosok utn elrtk a falvakat is, ahonnan egyms utn zik el a hiteltelen prt- s tancsi funkcionriusokat. A Szigethy Attila vezette Gyri Nemzeti Tancs Nagy Imrnek cmzett ultimtumban kvetelte a fegyveres harc azonnali s tnyleges beszntetst, klnben a „Dunntl lakossga a budapesti szabadsgharcosok segtsgre siet”, vagyis egyre ntt a veszlye annak, hogy a teljes politikai megegyezs halogatsa radikalizlja vagy megbuktatja azokat az erket is, amelyek megegyezsre trekszenek a prt reformer csoportjval. gy mg a nap folyamn sor kerlt az azonnali tzsznet bejelentsre, majd a rdi kzvettette kormnynyilatkozatban (amit a KV kzlemnyben tmogatott) tette egyrtelmv Nagy Imre, hogy nem tmeneti intzkedsrl, hanem gykeres fordulatrl van sz. Beszdben a mlt bneivel indokolta az elmlt napokban kibontakozott nemzeti demokratikus mozgalmat, garantlta a jogosnak tlt kvetelsek azonnali megvalstst, elismerte a megalakult forradalmi szervezeteket. Bejelentette az VH felszmolst, j karhatalom fellltst, amelybe bevonjk a fegyveres felkelket, s hogy trgyalsokat kezdemnyeznek a szovjet haderk visszavonsrl. Nagy Imre rdibeszde Vagyis oktber 28-n a szovjet jvhagyst lvez prthatrozat nyomn Nagy Imre vgre olyan kormnyprogrammal lphetett az orszg el, amelyrl joggal hihette, hogy kielgti a tmegek ignyt, s megteremti a bks kibontakozs lehetsgt.

Vidken, a falvakban ekkorra mr vgbe is ment a konszolidci, noha ebben nem sok szerepe volt a KV hatrozatnak. A gyors hatalomvltst s az azt azonnal kvet rendezdst tbb tnyez egyttes hatsa tette lehetv. Egyfell a falvakban nem volt jelen olyan hatkpes erszakappartus, amely a siker remnyben lphetett volna fel a lakossggal szemben. Mire oktber 27–28-n megindultak a falusi tntetsek, a rgi rend mr nem rendelkezett bevethet tartalkokkal, gy a hatalom helyi kpviseli, amennyiben bevrtk a tntetket, minden ellenkezs nlkl adtk t a tancshza hatalmat jelkpez kulcsait. Sor kerlt a helyi nemzeti tancs megalaktsra, amelynek a legtbbszr tagja lett valaki arra rdemes a korbbi tancsappartusbl, gy biztostva volt a kzgyek intzsnek kontinuitsa s szakszersge. Ez megknnytette, hogy a fegyverrel alig rendelkez, nhny fs rendrrsk legitimnek tekintsk az j testletet, s annak irnytsa alatt megszervezzk a rend fenntartsra, valamint a kz- s vagyonbiztonsg megvsa rdekben a nemzetrsget.

A falvakban megfogalmazott – s sok esetben azonnal rvnyre juttatott – politikai kvetelsek is sszhangban voltak az orszgosan elterjedt pontokkal, ltalban valamelyik krnyez nagyvrosban megfogalmazott programot fogadtk el alapknt, azt egsztettk ki sajt specilis ignyeiknek, srelmeiknek megfelelen. Ttrai Jnos: A forradalom falun Termszetes, hogy a munkssg megmozdulshoz hasonlan a paraszti kvetelsek is legfljebb 1945-ig nyltak vissza, hiszen ahogy a munkssg nem kvnta visszahvni a rgi tulajdonosokat, ugyangy a falvak npe sem akarta visszavonatni az 1945-s fldosztst. (St, a gyors konszolidciban nagy szerepe volt annak, hogy Nagy Imre, az 1945-s fldoszt miniszter a kormnyf, akiben a falusi Magyarorszgnak mlyebben gykerez bizalma volt, mint a vrosok lakinak.) De addig vissza kvntak nylni, helyre kvntk lltani az eredeti llapotot, gy sok helytt hatroztak a tesz feloszlatsrl, m a vgrehajtst elhalasztottk rszint azrt, mert az igazsgos rendezshez idre lett volna szksg, az szi munkkat elbb el kellett vgezni, rszint pedig azrt, mert gy tltk, mltatlan lenne, hogy mg a vrosokban, elssorban Budapesten harc folyik, k sajt egyni hasznukat keressk, egyni srelmeik orvoslst szorgalmazzk. Ellenkezleg, a falvak igyekeztek kivenni rszket a kzdelembl, s naponta rkeztek a legklnbzbb jrmvek a fvrosba, hogy lelmet osszanak a fegyvereseknek, a krhzakban polt betegeknek s sebeslteknek. De elfordult az is, hogy egy-egy falu nemzetrsge „ktelkben” utazott fl Budapestre, ahol csatlakoztak valamelyik felkelcsoporthoz, s rszt vettek a november 4-t kvet harcokban is.

A helyi hatalom kzbevtele utn a falvakban azonnal normalizldott az let, a politikai kibontakozs tjnak megtallst azokra hagytk, akikben megbztak, a Nagy Imre vezette kormnyra s a megyt irnyt forradalmi tancsra. A forradalmi vagy nemzeti tancs szakszeren vitte tovbb az gyeket, a nemzetrk f feladata a begyjttt termny megvsa volt az esetleges fosztogatktl, s a fegyverek begyjtse a rgi rend kivtelezettjeitl. A termszetes rend helyrelltst nem is tekintettk vltozsnak: visszavittk a keresztet az iskolba (sok esetben a volt prttitkrral vitettk vissza), leromboltk a megszllsra s a hbors szenvedsekre emlkeztet szovjet emlkmveket s visszaadtk az „llamostott” darlt jogos tulajdonosnak. Ismt igazi nnep volt mindenszentek s halottak napja, ez utbbi, a szabadsgrt elesettekre tekintettel volt klnsen jelents. Pokol Zoltn: A forradalom Zhonyban

2. Oktber 29.

A Kzponti Vezetsg oktber 28-i dntse sajtos mdon mgsem a konszolidci alapjait teremtette meg, hanem valsgos gtszakadst idzett el. Ennek egyik oka, hogy a helyzetet, a prt magatartsban, politikjban bekvetkezett vltozst a kt fl eltren rtkelte. Nagy Imre a szlssgekkel szemben kvnt kompromisszumon alapul szvetsget ktni a felkelkkel: a kvetelsek szovjet jvhagyssal elrhet maximumt elfogadva s teljestve egyttmkdni velk a valsnak tlt ellenforradalmi veszllyel szemben. A felkelk – a miniszterelnkkel szemben – gyzelmkknt rtkeltk a prtvezetsben bekvetkezett fordulatot, s (rsz)gyzelmk tudatban programjuk teljes megvalstsrt kzdttek tovbb.

Nagy Imre az azonnali, minl gyorsabb rendteremtst tekintette legsrgsebb feladatnak, hiszen tudta, hogy csak ez biztosthatja szmra (s az ltala kpviselt politika szmra) a Kreml tmogatst, legalbbis egyetrtst. rvnyt kellett szereznie a meghirdetett tzsznetnek, st el kellett rnie, hogy a fegyveresek letegyk a fegyvert, s a munksok felvegyk a munkt, hiszen ezen eredmnyeket tekinthette csak a prtvezets oktber 28-i engedmnyei ellenttelezsnek. Vagyis a Parlamentbe oktber 29-n ppen csak tkltztt miniszterelnk, aki oktber 23-a ta nevt adta a prtvezets intzkedseihez, arra trekedett, hogy a felkelt orszg tegye le azt a kt eszkzt, amellyel sikereit elrte: a fegyvert s a sztrjkot.

A felkelk tovbbra is bizalmatlanok voltak a miniszterelnkkel, de nla nagyobb mrtkben a kormnnyal szemben. Bizalmatlansguk egyarnt tpllkozott az oktber 23-a ta trtnt esemnyekbl (szovjet csapatok behvsa, statrium elrendelse, sortzek a felkelkre stb.), de a kzelmlt mellett a jelen esemnyei is vatossgra adtak okot.

Holttestek sszeszedse a harcok sznetben a Jzsef krt - Pl utca sarknl. 1956. oktber 28.
Budapesten mg oktber 29-n is komoly harcokat vvtak a fegyveresek a szovjet csapatokkal, ami azt a ltszatot keltette, hogy a Nagy Imre ltal meghirdetett fegyversznet azokra nem vonatkozik, vagy a miniszterelnk nem tudja vgrehajtst garantlni, akkor pedig semmi rtelme sincs. (A legfontosabb budapesti objektumokat, a Belgy- s a Honvdelmi Minisztriumot, valamint a szovjet nagykvetsg plett mg oktber 31-n is szovjet pnclosok vdtk.) De Budapesten kvl Kecskemten is folytak mg harcok.

A bizalmatlansgot jl szemlltetik az oktber 29-i zdi esemnyek, ahol a nemzetrsg parancsnoka ideg-sszeroppanst kapott, s hivatali helyisgben – a rendrsg pletben – vaktban lvldzni kezdett. Senki sem srlt meg, de a vrosban elterjedt a hr, hogy a rendrk s – a mr feloszlatott – VH-sok lvik a felkelket, mire a „megtmadottak” segtsgre siet tmeg meglincselt egy gyszsgi nyomozt, valamint egy rendr s egy VH-s tisztet.

A bizalmatlansgon tl a felkelt orszg nem is rtette, hogy a gyzelem pillanatban mirt tegyen engedmnyeket, mirt tegyk le a fegyvert s mirt hagyjk abba a sztrjkot. Hiszen ezekkel vvtk ki az eddigi eredmnyeket, csak vagy elssorban ezektl vrhatjk sikereik biztostst s tovbbiak kiharcolst.

Az oktber 28-i kormnynyilatkozat ugyan a felkels szmos kvetelst jvhagylag tartalmazta, m hinyzott belle kt igen fontos elem, ami mr a megyetemi pontokban is szerepelt: a tbbprti, szabad vlasztsok elfogadsa s a szovjet csapatok kivonsa Magyarorszg terletrl. E kett nlkl a felkelk nem tekinthettk teljesnek a gyzelmet, gy termszetes, hogy 28-a utn tovbbra is kveteltk ezek megvalstst. De nemcsak a program egsznek gyzelemre vitelrl volt sz. A tbbprtrendszer visszalltsa s a szovjet csapatok kivonsa volt az egyetlen biztos garancia a visszarendezds ellen, ezek elfogadtatsa teht meg kellett elzze a gyzelmet kivv eszkzk (a fegyverek s a sztrjk) feladst.

Oktber 29-n a kormny mindent elkvetett azrt, hogy a meghirdetett tzsznet utn elrje, hogy a felkelk letegyk a fegyvert. A trgyalsokat nemcsak a klcsns bizalmatlansg, de az is neheztette, hogy a felkelcsoportok nmagukban sem voltak olyan szervezettek, hogy vezetik minden esetben garantlni tudtk volna, hogy az ltaluk alrt feltteleket el tudjk fogadtatni sajt fegyvereseikkel, msfell a csoportok kztt csak alkalmi egyttmkds volt, ami egy-egy akci kzs vgrehajtsra szortkozott. Nem volt a felkelknek olyan fparancsnoksga, amellyel a miniszterelnk vagy annak megbzottja trgyalni tudott volna, gy megbeszlsek sorozata indult meg a Parlamentben, a Honvdelmi Minisztriumban s a Budapesti Rendr-fkapitnysgon. A felkelk j meg j feltteleket tmasztottak (a fegyvert csak a magyar csapatoknak adjk t, azt kveten, hogy a szovjet hadsereg elhagyta az orszgot, amennyiben a kormny garantlja, hogy a jelentkez egysgeket felveszi az j karhatalomba). Trgyalsi pozcijukat erstette, hogy a Kilin, a fegyveres harcok hsnek tekintett Malter Pl ezredes Nyugati jsgrk Malter Pl ezredesnl is tmogatta llspontjukat, a felkelkkel egytt foglalva hat pontba fegyverszneti feltteleiket. A felkelk elssorban a szovjet csapatok kivonshoz ragaszkodtak, aminek vgrehajtstl az SZKP Elnksgnek Magyarorszgra kldtt tagjai a leghatrozottabban vtak. Ez nmagban lehetetlenn tette, hogy a szovjet vezets eltt Nagy Imre igazolni tudja a 28-i dnts helyessgt, ami nvelte a miniszterelnkkel szemben eddig is meglv moszkvai bizalmatlansgot.

A klnbz forradalmi szervezetek egysgeslseknt oktber 28-n megalakult Magyar rtelmisg Forradalmi Bizottsga e napon megjelentetett programjban hasonlan slyos kihvs el lltotta a kormnyt. Kiltvnyban azon tl, hogy helyeselte az oktber 28-i fordulatot, kifejezsre juttatta azt is, hogy kevesli az abban krvonalazott politikt, s egyrtelmv tette, hogy nemzeti megbkls (vagyis rend, konszolidci) csak a felkelk fbb kvetelseinek maradktalan megvalstsa rn rhet el, vagyis nem a fennll rendszer reformja, hanem annak gykeres talaktsa szksges, a (szocialista) tulajdonviszonyok megrzse mellett. A Magyar rtelmisg Forradalmi Bizottsgnak felhvsa Nem arrl van teht sz, hogy a teljhatalmt elvesztett prt a hatalom birtokosa marad-e, hanem hogy megmarad-e a hatalomban vagy osztozkodni knyszerl az jjalakul demokratikus prtokkal.

Nagy Imre s Kdr Jnos mr oktber 29-n, majd msnap mg erteljesebben tapasztalhatta, hogy az a prt, amelyet k a hatalomban meg kvnnak tartani, jszerivel mr nem is ltezik, sszeomlott. A kzponti s helyi vezetk, kderek egy rsze elrejtztt, msok – lkn Gervel – a Szovjetuniba menekltek vagy idehaza helyeztk magukat a szovjet csapatok vdelme al. Hegeds Andrs: Menekls Magyarorszgrl Az als- s kzpszint prtvezets csak s kizrlag akkor tudott a (helyi) politika porondjn maradni, ha j vezetsggel s programmal, valamint az j, forradalmi helyhatsggal szvetsgben (s egyben vdelme alatt) mkdtt, ha ltezst a forradalomban jtszott szerepvel legitimlta.

Oktber 29-tl a kzponti hatalom Nagy Imrnek az Akadmia utcbl a Parlamentbe kltzsvel a prtvezets kezbl tcsszott a kormnyba, az MDP mr nem rendelkezett tnyleges eszkzkkel az esemnyek befolysolsra.

3. Oktber 30.

A helyzet lehetetlensgnek felismerse vezette el Nagy Imrt oda, hogy oktber 30-n kora dlutn bejelentse az egyprtrendszer megszntetst (pontosabban megsznsnek tudomsulvtelt), s hogy ennek jegyben mris egy koalcis jelleg gynevezett Kormny Kabinet veszi t az gyek irnytst. Nagy Imre beszde Tudomsul vve, hogy immr a kormnynak van csak eslye a kzponti irnytsra, az j testletbe bevontk a prt els embert, Kdr Jnost Kdr Jnos rdibeszdeis.

Oktber 30-a ktsgtelenl a konszolidci els napja volt, ennek csak alapjait teremtette meg a KV oktber 28-i hatrozata. Turbk Gyula: A miskolci DIMVAG munkstancsa Orszgszerte megalakultak az utols megyei forradalmi tancsok, amelyek tvettk a helyi kzigazgats irnytst; egynteten melljk llt a helyi sajt, rdi, Gimes Mikls: Magyar Szabadsg!irnytsuk s ellenrzsk alatt voltak a helyi fegyveres alakulatok, a hadsereg s a civilekbl alakult egysgek, a nemzetr alakulatok. A hatalomgyakorls intzmnyei kzl a legtbb e napon mr egyrtelmen a forradalmat tmogatta: a tancsokat levlt helyi forradalmi tancsok, a hadsereg, a rendrsg, a brsgok, a tmegkommunikci. Egyedl a kormny kpviselt nmileg eltr vonalat, de ez is sokkal kzelebb volt a forradalmasodott orszghoz, mint 28-t megelzen. A prt irnyvltsa s az VH felszmolsa utn a szovjet hadsereg volt az egyetlen er, amely veszlyeztette a forradalom vvmnyait.

A Dek tri rendr-fkapitnysgon tartott megbeszlsen megalakult a Forradalmi Karhatalmi Bizottsg Elkszt Bizottsga, amely hivatva volt a honvdsgbl, rendrsgbl s a fegyveres felkelk kpviselibl az j karhatalmat, a nemzetrsget, illetve ennek kzponti vezetst ltrehozni. Horvth Mikls: A nemzetrsg megalakulsa

A honvdsgnl Janza Kroly elz napon kiadott parancsa szerint sorra megalakultak a Forradalmi Katonatancsok a forradalom eredmnyeinek, a rendnek a biztostsra, demonstrlva, hogy a honvdsg valban a felkelt nppel tart. A rtsgi pnclos alakulat tisztjei kiszabadtottk felspetnyi hzi fogsgbl Mindszenty Jzsef bborost, s j nvvel, j szellemben jelentkezett e napon a Szabad Kossuth Rdi, amely a prtatlan s vals tjkoztatst vllalta feladatul.

A Rdi Brdy Sndor utcai plete a forradalom idejn
Nagy Imre rdibeszde utn elhangzottak az jjalakul prtok els felhvsai. Mindegyikknek komoly problmkkal kellett megkzdeni. Egyfell a mlttal, hiszen slyos ellenttek feszltek az egyprti rendszerben hosszabb-rvidebb ideig vals vagy ltszathatalomhoz juttatott trsutasok s a flrelltottak kztt. Jelentkezsket rosszallottk a fegyveresek, akik attl fltek, hogy a gyzelem kivvsa utn msok akarjk learatni a babrt. A fegyvereseken kvl msok is fllptek a prtok alakulsa, a prtos(k)ods ellen, attl a forradalmi harcban kialakult nemzeti egysg megbontst fltve. Ebben a szellemben emelt szt az j Magyarorszg november 2-i szmban a Nemzeti Parasztprt (Petfi Prt) vezetsgbe bevlasztott Nmeth Lszl. Nmeth Lszl: Prtok s egysg

A kisgazdaprt megvlasztotta ideiglenes vezetsgt. Vezetjknek Kovcs Blt tekintettk, aminek politikai zenete, hogy az 1945–47-es koalcis veket tartottk mintnak. Ez magban rejtette az utols szabad (1945-s) vlaszts eredmnynek rvnyestsre val ignyt, vagyis a kisgazdaprt els helynek visszalltst. Prtay Tivadar: A kisgazdaprt a forradalomban A prt nagy szerepet jtszott a Fvrosi Nemzeti Bizottsg megszervezsben, a Budapest irnytsra hivatott forradalmi szerv megteremtse ugyanis fontos eleme volt a konszolidcinak.

Megvlasztotta vezetsgt a szocildemokrata prt is, Kthly Anna: Szocildemokratk vagyunk!elnke Kthly Anna lett. Rvsz Andrs: A Szocildemokrata Prt a forradalomban A prt azonnal megkapta a nemzetkzi elismerst, kpviseljt meghvtk a Szocialista Internacionl november 1-jre Bcsbe meghirdetett lsre. A prt sznrelpse megkrdjelezte az MKP s az SZDP 1948-as fzija nyomn ltrejtt MDP legitimitst, meggyorstotta a prt bomlst, kzelebb hozva ezzel a nemzeti megbkls lehetsgt. A rgi renddel egybeforrt MDP feloszlatsra, s helybe j prt megalaptsra e napon az MDP Elnksgnek egyik tagja, Sznt Zoltn is javaslatot tett, hogy az j politikt egy valban j, hiteles prt tudja kpviselni, a prt likvidlsra azonban az elnksg ekkor mg nem tudta elsznni magt.

A Nemzeti Parasztprt kpviseli oktber 31-n a budapesti Vajdahunyad vrban tartottak gylst, ahol Erdei Ferenc nlkl szerveztk jj a prtot. A szaktst a mlttal az elnevezsben is rzkeltettk. Az j nv, Petfi Prt, egyszerre jelentette a forradalmisg vllalst, s jelezte szoros kapcsoldsukat a rkhoz. S. Szab Ferenc: A Petfi Prt a forradalomban

Oktber 30-n az egyrtelm konszolidcis eredmnyeket komoly kihvsok is rtk. Ezek egyik csoportjt azok a lpsek jelentettk, amelyek az irnytst ismt kezbe venni kvn kzponti hatalmat tmadtk, korltoztk. Ekkor jelent meg elszr az oktber 29-n Duds Jzsef vezetsvel megalakult Magyar Nemzeti Forradalmi Bizottmny lapja, a Fggetlensg.

A Szabad Np-szkhz, a Duds-csoport kzpontja
A szervezet azrt jelentett veszlyt, mert magt orszgos jellegnek tekintette s nevezte, s eltren a kimondottan helyi irnytst felvllal tbbi forradalmi testlettl, ellenkormnyknt jelentkezett. Oktber 30-n szalagcmben hirdettk: Nem ismerjk el a jelenlegi kormnyt! Nem ismerjk el a jelenlegi kormnyt! A 27-n bejelentett kabinetet ugyan szmosan tmadtk az abban mg mindig bent lv rkosista kderek miatt, de az MNFB volt az egyetlen, amely nem pusztn egyesek tvozst kvetelte, hanem j kormny megalaktsrt szllt skra, amely a szabadsgharcosok kpviselin kvl a bizottmny vlasztott tagjaibl llna, rajtuk kvl csak Nagy Imrnek, Kdr Jnosnak s Kovcs Blnak szortannak benne helyet. A bizottmny az ENSZ Biztonsgi Tancshoz fordult, krve, hogy t ismerje el hadvisel flnek, egyben fegyverszneti bizottsg kikldst, „anyagi s szksg esetn katonai segtsget” krt Magyarorszg szmra, mikzben ( Nagy Imrt ebben kt nappal megelzve) felmondta a Varsi Szerzdst, s Ausztria mintjra kinyilvntotta Magyarorszg semlegessgt. De nemcsak a klfld fel intzkedett szuvern kormnyknt a bizottmny; magt a forradalom vezetjnek tekintve november 1-jre a budapesti Sportcsarnokba hvta nagygylsre az orszg forradalmi szerveinek kldtteit, mely kongresszus egyfajta forradalmi parlament szerept tlthette volna be.

El is rte, hogy a Magyar rtelmisg Forradalmi Bizottsga tagjainak ksretben Nagy Imre mg aznap fogadta t a nzetklnbsgek mielbbi tisztzsa rdekben. Duds – aki mgtt valjban nem llt komoly er – a msnaptl Magyar Fggetlensg cmmel megjelen lapjban tovbbra is tmadta a kormnyt, de les klnbsget tett Nagy Imre s a nv szerint tvozsra felszltott kisgazda s parasztprti trsutasok kztt.

Duds fellpshez hasonlan veszlyes hrek rkeztek oktber 30-n Gyrbl is. Ugyan a megyben oktber 26-n Szigethy Attila vezetsvel megalakult nemzeti tancs ismtelten hitet tett Nagy Imre szemlye s politikja mellett, a radiklisok mgis jra s jra a kormnnyal val szembefordulst, ellenkormny megalaktst srgettk. Hogy kvetelseik egyes elemeit kielgtve leszerelje ket, oktber 28-n Szigethy hozzjrult, hogy 30-ra rtekezletre hvjk ssze a Dunntl forradalmi tancsainak kpviselit, ahol egysges llspontot alakthatnak ki a helyzet rtkelse s a tovbbi tennivalk tekintetben. A fvrosban teht joggal tarthattak attl, hogy Gyrtt e napon ellenkormnyt alaktanak, hiszen az rtekezletre rkez kldttek instrukciin is mlt, hogy Szigethynek sikerl-e megakadlyoznia az ellenkormny megalaktst, vagy Korev vltozik, kettszakad az orszg. Egy sajtos incidens pedig mg veszlyesebb tette 30-n dlutn a dunntli rtekezletet. Fegyveresek ln a vrosba rkezett a magt a budapesti szabadsgharcos ifjsg kpviseljnek nevez Somogyvri Lajos, hogy sajt vezetse alatt j kormnyt alaktson. Fellpse azrt volt veszlyes, mert a Gyrtt nagyon is l ellenkormny-alaktsi kvetelseknek adott hangot, s az e napra meghirdetett dunntli rtekezlet alkalmas fruma is lehetett ellenkormny megalaktsnak. Puccsksrlett csak a legnagyobb gyri zem, a vagongyr munkstancsnak a nemzeti tancs melletti mozgstsval sikerlt kivdeni. Somogyvrik eltvoltsa utn az rtekezleten megalaktottk a Dunntli Nemzeti Tancsot „a forradalmi kvetelsek maradktalan megvalstsa” rdekben. A DNT nem ellenkormnyknt alakult meg, nem is akart a kormny helyett intzkedni, hanem nyomsgyakorl szervknt akarta rbrni a vgrehajt hatalmat a trsadalmi megbkls teljess ttelhez mg szksges intzkedsek meghozatalra, kvetelve a szovjet hadsereg kivonst Magyarorszg terletrl, s a semlegessg bejelentst. Megalakult a Dunntli Nemzeti Tancs Szigethy msnap szemlyesen trgyalt Budapesten Nagy Imrvel, s a megbeszlsen teljes egyetrtsre jutottak a jelen rtkelsben s a jvre irnyul elkpzelsekben.

A gyri hrek is hozzjrulhattak, hogy Nagy Imre oktber 30-n bejelentette egy szkebb kabinet megalakulst, amelybl kimaradtak a sokak ltal tmadott rkosista kderek, s nagyobb slyt kaptak a volt koalcis prtok kpviseli. De ez a kormny sem volt mg megfelel, legfbb kpviselete a demokratikus, forradalmi szervezeteknek. Nagy Imre, rszint a szemlyes kapcsolat miatt is, olyan volt koalcis politikusokat hvott az j kabinet tagjai sorba, akik az 1945–47-es idszakban e prtok legfbb reprezentnsai kz szmtottak. De rszint ppen ekkori tevkenysgk, rszint a kommunistkkal val ksbbi egyttmkdsk miatt mr nem kpviseltk olyan mrtkben korbbi prtjukat, mint azt Nagy Imre hitte, remlte. A kabinetbe a parasztprt nevben bevont Erdei Ferenccel nem volt hajland egyttmkdni jjszervezd prtja, t nem tekintettk kpviseljknek a kormnyban. Az elkvetkez napokban Nagy Imre mellett llamminiszteri rangban miniszterelnk-helyettesknt fontos szerepet jtsz Tildy Zoltnnal Tildy Zoltn rdibeszde szemben is bizalmatlanok voltak a kisgazdk, t be sem vlasztottak a prt kilenctag ideiglenes intzbizottsgba, s magra rthette a prt lapjban, a Kis jsgban november 1-jn megjelen rst. Fut Dezs: Tiszta prt, tiszta jsg, tiszta t Mivel a szocildemokratk mg nem jelltk ki azt a politikust, aki a kormnyban kpviseln prtjukat, Kovcs Bla reprezentlta egyedl hitelesen a tbbi prt bevonst, de mr az oktber 27-i kabinetnek is tagja volt. Azt a finom klnbsget pedig, hogy oktber 30-n mr nem „nem kommunista prti szemlyek”, hanem a koalcis prtok bevonsrl van sz, nagyon kevesen rzkeltk.

Mg a kormny eliminlsra val trekvseket sikerlt leszerelni, a harmadik veszlyes oktber 30-i kihvst nem tudta kezelni a legfels vezets. 30-ra virradan a szovjet s magyar katonai alakulatok elvonultak az MDP budapesti bizottsgnak Kztrsasg tri szkhza ell. A csapatok visszavonsval s az VH felszmolsval egy idben a budapesti felkelk mr 29-n birtokukba vettek tbb kerleti prthzat, gy oktber 30-n hasonl cllal rkeztek fegyveresek a Kztrsasg trre, annl is inkbb mert azt tekintettk a felkelk elleni harc egyik fhadiszllsnak, amit megerstett, hogy az pletet vd VH-sok szmos foglyot ejtettek az elmlt napokban. Egy kldttsg bejutott az pletbe, m trgyals helyett tzharc bontakozott ki, aminek hrre egyre nagyobb tmegben rkeztek a helysznre a kzeli fegyveres csoportok alakulatai, s szablyos ostrom al vettk az pletet. Az elkeseredett harc sorn a vdk a sebeslteket ment vrskeresztesekre is tzeltek. Az tkzet hrre a nphadsereg t harckocsijt kldtk ki a prthz felmentsre. A kirendelt pnclosoknak nem volt rdi-sszekttetsk, kett kzlk nem is jutott el a trre, s a helyismerettel nem rendelkez legnysget megtvesztette, hogy odarkezskkor mr bekapcsoldott a harcba a felkelk oldaln egy magyar harckocsi, gy k is a prthzat vettk tz al. Ez eldnttte a csata kimenetelt, a vdk beszntettk az ellenllst. Az pletbl kilp parlamentereket, kt honvd ezredest s a prtbizottsg Nagy Imrvel rokonszenvez titkrt, Mez Imrt azonnal lelttk, majd az pletbe znl tmeg az utcra terelte az elfogott, zmmel VH-s vdket, s kzlk tbbeket a helysznen agyonlttek vagy meglincseltek.

Elek Lszl VH-s sorkatona meglincselse a Kztrsasg tren. 1956. oktber 30.
A szervezett fegyveres csoportok kzl szmosan igyekeztek menteni a foglyokat, nem egyet a felbszlt tmeg kezbl ragadva ki, de fellpsk csak cskkenteni tudta az ldozatok szmt. Kabelcs Pl: A fegyveres felkels A prthz elfoglalsa utn a tmeg trte-zzta a berendezst, az utcn gette a knyveket s az iratokat, majd megindult a legenda szlte fld alatti, titkos brtnk utni tbb napig tart eredmnytelen kutats. Az ostromnak s az azt kvet nptletnek 23 ldozata volt a vdk kzl. Az elkvetkez napokban valamennyi forradalmi szervezet szt emelt a forradalom tisztasgnak vdelmben, a lincselsek ellen. Oktber 31-n mg nptlet ldozatv lett egy VH-s szzados Budapesten, m a forradalmi kvetelsek utols pontjnak kielgtsvel (semlegessg kimondsa) s a forradalmi karhatalom, a nemzetrsg fellltsval sikerlt megfkezni az utcai erszakot.


 

4. Oktber 31.

Ahogy ellentmondsosak voltak oktber 30-nak esemnyei Magyarorszgon ( konszolidcis eredmnyek s azt fenyeget trekvsek), gy volt ez e napon Moszkvban is. Rainer M. Jnos: Dnts a Kremlben, 1956 Moszkvban, ahol oktber 28-n, ha komoly vitk rn is, de jvhagytk az KV aznapi fordulatt – szigor felttelekkel. Ezek szerint Nagy Imrnek szilrd kormnyt kell ltrehoznia, s arra tmaszkodva rendet kell teremtenie az orszgban; ennek alapja pedig nem lehet a tovbbi kvetelsek elfogadsa, kielgtse. Hruscsov egyrtelmen llst foglalt amellett, hogy a csapatok kivonsnak krst ellensges lpsnek tekinti, de ha ezt nem is,  

ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazz!!
Szerinted melyik a legjobb album?

STEAL THIS ALBUM
SYSTEM OF A DOWN
TOXICITY
TOXICITY 2
MEZMERIZE
HYPNOTIZE
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szmll
Induls: 2005-09-20
 
n s az letem
 
SYSTEM OF A DOWN
 
>>NEKESEK, EGYTESEK KPEI<<
 
Kp:)

 
Igyl:)

AMG NZELDSZ, IGYL EGY J KVT!

         

         KLIKK !

 1, DOBJ RMT A GPBE!

 2, VLASZD  KI A KVT!

 3, HA KIFOLYT, VEDD EL!

 4, EGSZSGEDRE!

 5, KSZND MEG!

 

 
CHE GUEVERA
 
****Szavazz****
Mi a kedvenc egyttesed?

Depresszi
Alvin s a Mkusok
Rammstein
AC/DC
Iron Maiden
SOAD
Blink-182
Green Day
HIM
Ms
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
<-->MARILYN MANSON<-->
 
Bandatrtnetek
 
****Istvn a kirly rockopera****
 
SlipKnoT

Joey Jordisonunk:)

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!