1. Nagy Imre els miniszterelnksge: korrekci helyett reform
 |
J. V. Sztlin 1950 krl | 1953-ban Sztlin hallt kveten az j moszkvai vezets vltoztatsokat tervezett a klpolitikban. Tervbe vettk a Jugoszlvival megromlott kapcsolatok rendezst, az orszg visszaterelst a szocialista tborba, valamint a hbor befejezdse ta hzd nmet s osztrk krds megoldst. Magyarorszg ezrt vlt fontoss, hiszen egyarnt hatros volt Jugoszlvival s Ausztrival, nem beszlve arrl, hogy dnt szerepet jtszott Titk megblyegzsben. Jelentsgt emelte az vszzados kzs mlt Ausztrival.
1953 jniusban Moszkvba rendeltk vezet kommunista magyar politikusok egy csoportjt. Berija vezetsvel kmletlenl brltk az MDP politikjt, ami robbanssal fenyeget helyzetet teremtett az orszgban. A rszleges szovjet politikai irnyvltshoz szksges biztos httr megteremtst, a gazdasgi csd elhrtst cloztk az SZKP vezetinek javaslatai s a konkrt szemlyi vltozsok, elssorban Nagy Imre kijellse miniszterelnkk. A szovjet szndk nem a magyarorszgi szocialista rendszer reformjt clozta, hanem a fenyeget vlsg megoldst, kezelst, nehogy brmilyen incidens megzavarja a tervezett vatos klpolitikai nyitst. 
A szovjet politikai intervencit kellen indokolta, hogy az MDP nhny ves uralma a gazdasgi sszeomls szlre juttatta az orszgot, a klnbz forrsokbl rkez jelentsek mind a feszltsgek fokozdsrl, fenyeget elgedetlensgrl szmoltak be. 1953-ra 20%-kal cskkent a brbl lk reljvedelme 1949-hez kpest.
A Moszkvbl hazatrt vezetk a szovjet dntsrl elbb az MDP Politikai Bizottsgt tjkoztattk, amely termszetesen ezttal is egyetrtett az SZKP vonalval, s elhatrozta a Kzponti Vezetsg sszehvst. A KV a szovjet tmutats figyelembevtelvel rendkvl kemny, rszleteket is rint, az igazi (magyarorszgi) felelsket megnevez hatrozatban tlte el a prt addig kvetett politikjt, a tlfesztett iparostst (elssorban a nehzipar irrelis tem fejlesztst), a mezgazdasg elhanyagolst, kizskmnyolst s az erszakos szvetkezetestst, melyek egyttesen az letsznvonal nagyarny romlst idztk el. Mindezt betetzte a trsadalom ellen folytatott hbor, az gynevezett adminisztratv mdszerek elharapzsa, a tmegess vlt, fkevesztett terror, az egsz orszg kiszolgltatottsga nhny embernek, akik a prtok, trsadalmi szervek elsorvasztsa utn magt a kommunista prtot, a Magyar Dolgozk Prtjt, illetve annak vezet testleteit is politikai ltszatszerepre knyszertettk. 
Rkosi azonban, mikzben a bolsevik rtus szerint Moszkvban is s idehaza is nkritikt gyakorolt, nem adta fl a kzdelmet, s az els pillanattl mindent elkvetett hatalmnak (s politikjnak) restaurlsa rdekben. Noha a KV hatrozatt nem tudta megvltoztatni – hiszen ezzel nyltan szembefordult volna Moszkvval –, annyit sikerlt elrnie, hogy azt ne kzljk az jsgokban, hanem helyette a Politikai Bizottsgot bzzk meg prttjkoztat el kerl szveg megszerkesztsvel. gy a politikjt s t szemly szerint is megbrl, eltl prthatrozat nem vlt publikuss, ez viszont azt eredmnyezte, hogy a lakossg az j irnyvonalrl az eddig megszokottl eltren nem a prttl, hanem az j miniszterelnktl, Nagy Imrtl rteslt, ami a hagyomnyos kormnyzati szerveknek a prthoz kpest val ersdst, nllsgnak nvekedst (de mindenkppen a teljes gymsg all val szabadulst) mutatta.
1953. jlius 4-n lt ssze a mjusban megvlasztott orszggyls.
 |
Rkosi Mtys vlasztsi nagygylst tart a Kossuth Lajos tren. 1953. mjus 10. (MTI fot) | Ekkor tartotta meg miniszterelnki expozjt Nagy Imre, s hirdette meg az j szakasz npbart politikjt.
j volt a miniszterelnk szemlye – aki nem volt azonos a prt els embervel –, j volt a beszd tartalma, de formja, stlusa is lesen s elnysen elttt a funkcionriusok egyhang, jellegtelen deklamciitl.
 |
Nagy Imre ismerteti a kormnyprogramot. 1953. jlius 4. | Nagy Imre katasztrfval fenyeget helyzetben knyszerlt elvllalni az orszg vezetst, olyan szituciban, amikor sajt igaznak hitn kvl egyedl a Kreml ltala kevss befolysolhat beltsban, jindulatban, nyitsnak szintesgben bzhatott. Nagy Imre nem kszlt a vezets tvtelre. ttekintse, ismerete a fennll helyzetrl csak korltozott lehetett, hiszen hiba volt tagja a Titkrsgnak, hiba volt miniszterelnk-helyettes, az informcik hozz is csak a „ngyesfogat” ltal megszrve-kzvettve jutottak el. Ezt kiegszthette a Moszkvban hallottakkal (s kvetkeztetseivel), mindez azonban kevs volt ahhoz, hogy a vals helyzetet felmrve tfog, rendszeres program alapjn indtsa el az j kormnyzat munkjt. gy kellett a Moszkvban kapott tmutats alapjn meghoznia azokat az intzkedseket, amelyek alkalmasak lehettek a fenyeget katasztrfa elhrtsra, s csak bizonyos fok stabilizci utn addhatott lehetsg, menet kzben, az tfog programalkotsra.
Nem sokig bzhatott abban sem, hogy a prt vezetse s appartusa ugyanolyan lelkesen ll a Moszkvban elhatrozott reformok mell, mint . Legfeljebb azt remlhette, hogy a szemlyi sszettelben s mentalitsban alig vltozott hatalmi gpezet a kzponti intzkedseket fegyelmezetten igyekszik majd vgrehajtani, de azt mr nem, hogy a megzavarodott szervezet az j irny ltal szksgszeren keltett zavarokat, ellentmondsokat az szellemben akarja s tudja a sajt szintjn korriglni. Nem szmthatott a lakossg aktv tmogatsra sem, hiszen minden trsadalmi szervezet, valamint a kz hangjt hallatni (nem) tud sajt, rdi szigoran a tovbbra is Rkosi vezette prt irnytsa, ellenrzse alatt maradt. 
Mindezen kedveztlen eljeleken tl az j szakasz politikjt mr szinte szletse pillanatban komoly tmadsok rtk. Mg a Kzponti Vezetsg lse alatt telefonon figyelmeztette Nagyot s Rkosit az SZKP Elnksgnek egyik tagja, Vjacseszlav Molotov, hogy a hatrozattervezet tlzsokat tartalmaz (a szveget Rkosi juttatta el Moszkvba vgs figyelmeztetskppen), mind az 1953-at megelz idszak kritikja, mind az ebbl kvetkez program tekintetben – ez adott alapot arra, hogy ne hozzk nyilvnossgra. Alig nhny nappal Nagy Imre miniszterelnki expozjt kveten ismt Moszkvba rendeltk a magyar vezetket, ahol tjkoztattk ket a Berijt eltl prthatrozatrl, amivel kapcsolatban Hruscsov megjegyezte, hogy „leleplezshez sokban hozzjrult az a magatartsa, ahogy a magyar krds trgyalsnl viselkedett”.
Miknt Molotov jnius 28-i kzbelpst, gy ezt a moszkvai esemnyt is azonnal kamatoztatta a hatalom visszahdtsrt indtott kzdelmben Rkosi, aki az j politika vgrehajtsnak instrulsa rdekben sszehvott nagy-budapesti prtaktvn nyltan hirdethette meg ellenvlemnyt, ami legitimlta a prtappartus, valamint az llami s gazdasgi szervek ellenllst. 
1. Nagy Imre els miniszterelnksge: korrekci helyett reform
Az j szakasz politikja alapveten t krds kr rendezdik. Az els s legfontosabb a gazdasgirnyts slypontjainak trendezse volt. Az eddig az iparnak, ipari beruhzsoknak, ezen bell is elssorban a nehziparnak abszolt prioritst biztost gazdasgpolitika rvnyt vesztette. Visszafogtk, mrskeltk a nehzipari beruhzsokat, az ipar, nehzipar nvekedsnek temt, s az gy felszabadul sszegeket a fogyaszti iparba, laksptsre, a mezgazdasg fejlesztsre irnytottk t.
A felhalmozsi alap tcsoportostsa, a (nehz)ipar eddig kiemelt szerepnek radiklis cskkentse az let klnbz terletein szmos problmt okozott. Elszr is egyetemlegesen srtette az eddigi politikacsinlk rdekeit, hiszen az tevkenysgket rvnytelentette, annak eredmnyessgt, helyessgt vonta ktsgbe, st tagadta. A legrzkenyebben Ger Ernt, a gazdasgirnyts eddigi birtokost rintette ez az intzkedscsomag, akinek a tmogatsra, politikai szvetsgre pedig Nagy Imrnek Rkosival szemben folytatott harcban nagy szksge lett volna. Ger Ern 1954 elejn mutatott is hajlandsgot a Nagy Imrvel val egyttmkdsre – annak remnyben, hogy a kt kzd fl mellett lehet majd a nevet harmadik, aki megszerzi, s jra egy kzbe fogja a fhatalmat –, m Nagy Imre tervei, fknt ksrlete a Sztlin (Dunai) Vasm zembehelyezsnek elhalasztsra vatosabb tettk Ger Ernt, akire ez idtl mr csak kevss szmthatott.
Ger Ern mellett szembefordtottk Nagy Imrvel az utbbi gazdasgpolitikai lpsei mindazokat a funkcionriusokat, akik helyi vagy orszgos szinten a nehzipar tovbbi erltetett fejlesztsben voltak rdekeltek, vagy annak tudtk magukat, legyenek gyrigazgatk vagy prttitkrok, fmrnkk vagy tancsi vezetk, avagy a kzponti appartus hatalmasai. Hiszen a rendszer a maga vazallusait minden szinten megfelel javadalomban rszestette: kiemelt fizetst, lakst, elltst, trsadalmi rangot kaptak, bejratosak voltak a helyi vagy orszgos f hatalomhoz, ami lehetv tette egyni – akr szemlyes – rdekeik rvnyestst. Termszetesen amennyiben pozcijuk (feudumuk) vesztett rtkbl, gy k is albbszlltak a rangltrn, vagyis jl felismert alapvet egzisztencilis rdekk volt az j szakasz rjuk vonatkoz lpseinek akadlyozsa, legalbbis lasstsa. A gazdasgirnytkkal, az Orszgos Tervhivatallal val ellentte arra knyszertette Nagy Imrt, hogy megprblkozzon a dnts-elkszts reformjval, azonban szndka megtrt a Tervhivatal s az MDP Terv- s Pnzgyi Osztlynak passzv ellenllsn.
Mind Ger, mind a fentebb krlrt csoport eredmnyesen hivatkozhatott a vltozsok sorn elll gondokra, arra, hogy az elkezdett, de abbahagyott beruhzsok llagnak megrzse ugyanannyi pnzt von el a gazdasgtl, mint felptsk, majd zembe helyezsk, a majdan beindul termels nyomn vrhat eredmnyek nlkl; a munkanlklisg fenyeget rmre, ami elssorban a szocializmus legfbb trsadalmi bzist, a nagyipari munkssgot, ezltal a szocializmus felptst veszlyezteti, valamint a gazdasgi szerkezetvlts sorn add sok-sok egyb gondra, bajra, amit megsokszorozott, hogy Nagy Imre megfelel felkszls, elzetes programalkots nlkl knyszerlt a kzelg csdt elhrt azonnali intzkedsekre.
Vgl, de nem utolssorban, legalbb ennyire volt fontos, hogy a (szocialista) nehzipar fejlesztsnek viszonylagos visszafogsa magnak a rendszernek a legitimcijt gyengtette, hiszen a szocialista tervutastsos rendszer flnyt a tks magngazdlkodssal szemben ppen a nehzipar fejlesztsben elrt csillagszati eredmnyekkel vltk bizonytani. Msrszt a hatalom a klasszikus, nehzipari munkssgot hitte-hirdette a rendszer legfbb bzisnak – kiemelt helyzetbe juttatva a vasasokat, kohszokat stb. –, s gy szmtott, hogy az ipar, nehzipar fejlesztsvel n arnyuk, s ezzel a slyuk a trsadalomban. Az j szakasz a szocializmus ptst ezen a szinten is lasstotta.
Nem vletlen teht, hogy Nagy Imrnek jra meg jra meg kellett kzdenie mindazokkal az erkkel, amelyek a nehzipar tovbbi erltetett fejlesztsben voltak rdekeltek. 1953 szn az Orszgos Tervhivatal az 1954-es terv vitjra ksztett elterjesztsben kimondatlanul, de azt az llspontot kpviselte, hogy az 1953-as intzkedseknek csak a gazdasg tmeneti korrekcija volt az rtelme, s a kvetkez vtl, mr 1954-ben vissza kell trni az eredeti tervhez, gazdasgi modellhez, vagyis az erltetett iparostshoz. Nagy Imrnek hossz s kemny vita utn sikerlt elrnie, hogy a Kzponti Vezetsg 1953. oktber 31-n a miniszterelnk szempontjait figyelembe vve mdostotta az elterjesztst, s gy hatrozott, hogy az 1953. v stratgiai vltst jelent a magyar gazdasgban, ami nem korltozdhat egy flvre, az ipar vonatkozsban 1954-ben az elrt eredmnyek megszilrdtsa a feladat, s a mezgazdasg, az lelemtermels fellendtse az elsdleges.
Az j szakasz msik fontos elemt a mezgazdasg fellendtst clz intzkedsek alkottk. Az iparirnytssal ellenttben, ahol az j politika is a rgi formban (kzponti dntshozs rvn, kzponti utastsok alakjban) jelentkezett, itt mr bizonyos mrtkig gazdasgi szablyozk segtsgvel, a kzgazdasgi sszersg rvnyrejuttatsval is operlt Nagy Imre. A(z erszakos) teszszervezs lelltsa, st a kilps lehetv ttele, a mveletlenl hagyott fldek kedvez brletnek lehetsge, a begyjtsi kvta leszlltsa s hossz tv szablyozsa; az a mezgazdasg hossz tv fejlesztst clz program, amelyet egyetemi kollgi, tantvnyai, az orszg legjobb mezgazdasgi szakemberei egybehvsval dolgozott ki, egyszerre szolglta a fennll, akut vlsg megoldst, a jobb elltst s egy hossz tv fejlds biztos, az orszg sajtossgaihoz igazod megalapozst.
Nem vletlen, hogy az intzkedseknek ezen csoportjval szemben ugyanolyan les ellenlls bontakozott ki, mint az ipar slypontvltsval szemben. Az informcis rendszer mr a miniszterelnki programbeszd elhangzsnak msnapjn ontotta a fenyeget figyelmeztetseket a falu „lzadsrl”: rmtzek gyltak, virradatig nnepeltk Nagy Imrt, s mg az is elfordult a jelentstevk szerint, hogy egy egsz falu lerszegedett. A kzponti szervek a pnz-ru viszony felborulsnak, a paraszti magngazdasg ersdsvel a vrosok majdani hezsnek rmt vzoltk fel; de folyamatosan hivatkoztak arra is, hogy mg az j szakasz a nagyipari munkssg szmra htrnyos (munkahelyek megsznse vagy legalbbis j munkahelyek alaktsnak elmaradsa), addig a korrekci azonnali haszonlvezje a parasztsg, a tulajdonos parasztsg, ami a munks-paraszt szvetsg felborulsval, a szocializmus trsadalmi bzisnak deformldsval fenyeget. s hivatkoztak arra is, hogy az agrrpolitika nem vlaszthat el a gazdasg egsztl, teht a magngazdasgok tlslya esetn nehezebb, bizonytalanabb az egsz gazdasg kzponti irnytsa, s a falura nehezed nyoms cskkensvel szkl a nehzipari beruhzsokba ramoltathat pnz mennyisge.
A harmadik jelents intzkedsegyttes a lakossg letsznvonalnak emelst szolglta. A megelz korszak egyik legmarknsabb jellemzje a lakossg teherbr kpessgt meghalad mrtk elvons volt (az erltetett gazdasgi nvekeds egyik fontos forrsa): az egsz trsadalom – noha nem egyenl mrtk – megsarcolsval fedeztk a beruhzsok, a felduzzadt llami brokrcia, a fegyveres erk s ezen bell a rendri-llamvdelmi szervek kltsgeit. Nagy Imre az rleszlltsokkal s bremelsekkel, normarendezsekkel nem a pazarls, a luxuskiadsok eltt tette szabadd az utat, mindssze enyhtett a (hbors veket is beleszmtva) immr tbb mint egy vtizede tart „ht szk esztendn”. Nem arrl volt teht sz, hogy – Rkosi szavajrsa szerint – „megettk volna az aranytojst toj tykot”, de arrl sem, amit Kaganovics vgott 1954. mjusban a magyar delegci fejhez: „maguk nagyobb lbon lnek, mint amilyent a lehetsgeik megengednek. Hitelbe ptik a szocializmust”; mindssze annak felismersrl, hogy egy kiheztetett orszgtl nem lehet komoly teljestmnyt elvrni, a vgskig gytrt, szegnytett lakossg nem lehet alkalmas bzisa a szocializmusnak. Nagy Imre felismerte, hogy az elemi szksgleteit biztostottnak tud munkssg termelsi kedve s ennek nyomn eredmnye is nagyobb lesz, vagyis hosszabb tvon nagyobb felhalmozst tesz lehetv a lakossg bizonyos mrtkig megnvelt fogyasztsa.
Az rleszlltsok hatst ugyanakkor sok esetben mrskelte a termkek minsgnek lland, folyamatos romlsa, tovbb hogy a knlat csak viszonylag nehzkesen szlesedett az j intzkedsek hatsra, s hogy noha cskkent a hinycikkek szma, az ellts tovbbra is szmos kvnnivalt hagyott maga utn. A lakossgi fogyaszts mrtke ugyan jelentsen, 1950-hez kpest mintegy 20 szzalkkal nvekedett 1954-re, m mg mindig elmaradt attl, amit a nemzeti jvedelem ugyanezen id alatt elrt gyarapodsa lehetv tett volna. Hasonlan csak a leggetbb gondok egy rsznek orvoslst eredmnyezhette volna a kezdemnyezett laksptsi akci.
Az j szakasz politikjnak taln legjelentsebb, de mindenkppen a legltvnyosabb intzkedseit azok jelentettk, amelyek a mr-mr fkevesztett erszakappartus visszafogst, a trsadalomra nehezed nyoms mrsklst cloztk. A rendszer mkdsben politikai s gazdasgi szempontbl egyarnt kulcsszerepet betlt terror visszafogsa nlkl hiteltelen lett volna minden a lakossg javt szolglknt meghirdetett intzkeds. 
A kzkegyelmi rendelkezsek ngy f csoportba sorolhatk. Egyfell jelents tmegek nyertk vissza szabadsgukat, mentesltek klnbz pnzbntetsek kifizetse vagy akr a bntetett ellethez fzd joghtrnyok all. Msfell a kormnyzat felszmolt nem egy, a megelz vekben alkalmazott bntetsi formt, intzmnyt: feloszlatta az internltborokat, megszntette a kiteleptst, a knyszerlakhely kijellst stb. A szabadulsokkal prhuzamosan merlt fel egy id utn a meghurcoltak jogi s erklcsi rehabilitcija, ami szksgkppen vonta maga utn a felelssg megllaptst, hiszen amennyiben a brtnket, internltborokat elhagy politikusok (elsknt s elssorban a kommunistk) nem voltak vtkesek, akkor azok a bnsk, akik odajuttattk ket. A rehabilitcis eljrsok azonban igen nehezen indultak meg. Megvolt a szndk arra, hogy egyedl a mr amgy is letartztatsban lv Pter Gborra hrtsk a felelssget az elkvetett trvnytelensgekrt. Ugyanakkor egyre szlesebb csoportok szmra volt egyrtelm, hogy Pter, akinek szemlyes felelssgt senki sem krdjelezte meg, nem egyedl, nem a prtvezetstl fggetlenl irnytotta az VH-t sem, de hatskre semmikppen sem terjedt ki a brsgok, az egsz hatalmi gpezet befolysolsra. Sokan emlkeztek mg Rkosi kijelentseire, amelyekben sajt, szemlyes bersge rdemnek nevezte a „Rajk-banda” npellenes tevkenysgnek leleplezst. Nyilvnval volt, hogy a trvnytelensgekrt az MDP legfels vezetse (st azon tl a szovjet politika is) felels. A trsadalom igazsg utni vgya tallkozott Nagy Imre politikai felismersvel. Tl azon, hogy a miniszterelnk emberileg szksgt rezte a legfels bns megnevezsnek, politikusknt 1954 elejre felttlenl flismerte, hogy a jniusi politika vgrehajtsnak legfbb kerkktje a prt els titkra, Rkosi Mtys, aki az elkvetett trvnysrtseknek is legfbb felelse. Vagyis az j szakasz politikjnak kibontakoztatsa egyfell szksgess teszi Rkosi eltvoltst a hatalombl, msfell ez a lps nmagban is az j szakasz egyik (ha nem a) legjelentsebb eredmnye lehet. 1954-tl ezrt kerlt Nagy Imre politikjnak kzppontjba a trvnysrtsek flszmolsnak, a rehabilitcik megindtsnak s kvetkezetes vgigvitelnek a szorgalmazsa. Hiszen mindez az elszenvedett srelmek orvoslsn, az igazsg kimondsn tl nem egyedl azt eredmnyezhette, hogy sikerl eltvoltania a hatalombl legfbb politikai ellenfelt, de azt is, hogy a brtnkbl, tborokbl szabadulk nemcsak igaznak taniv, hanem politikjnak tmaszaiv is vlhatnak. Mindezen nyeresg remnyben pedig megengedhetnek tnt a kockzat, ami abbl szrmazott, hogy az j szakasz meghirdetse utn a miniszterelnk hvv szegdtt, de a korbbi trvnytelensgekrt felels Farkas Mihly is elfordul tle.
Termszetesen mindezeket nemcsak a miniszterelnk, hanem az ellenfl, Rkosi is felismerte, s minden erejvel azon volt, hogy megakadlyozza, mrskelje a „mltban val vjklst”, a „rehabilitci tlhajtst”. Helyzett egyfell neheztette, hogy az SZKP vezetse is ragaszkodott a trvnytelenl bebrtnztt kommunistk szabadon bocstshoz, msfell viszont megknnytette, hogy eredmnyesen hivatkozhatott arra, hogy a miniszterelnk politikja alssa a prt vezetinek, st magnak a prtnak a tekintlyt, ami a szocialista rendszer magyarorszgi sszeomlsnak a veszlyt veti fel. Segtette Rkosit, hogy az VH tovbbra is rztt kivteles helyzete rvn lassthatta, akadlyozhatta a rehabilitcit, valamint az, hogy az eljr szervek tovbbra is olyan vallomsokat szlltottak, amilyeneket a hatalom elvrt, vagy amilyeneket a hatalom elvrsainak megfelelnek tartottak, vagyis sem Rkosi neve, sem a szovjet tancsadk szerepe nem kerlt el, nem vlt bizonytott. Legnagyobb sllyal az esett latba, hogy a legfels moszkvai vezets sem a felelsk nyilvnossg eltti felkutatst, hanem az eltltek szabadon engedst szorgalmazta, gy ugyan rt el eredmnyeket Nagy Imre akcija, szmos kommunista politikus kztt szabadult s rehabilitltk is pldul Kdr Jnost, azonban a rendszer legfontosabb pernek, a Rajk-per fellvizsglatnak a vgre csak 1956-ban, szinte napokkal a forradalom kitrse eltt kerlt pont az jratemetssel.
Mindezzel egytt a trsadalomra nehezed nkny enyhtse volt az j szakasz legjelentsebb eredmnye. Nagy Imre flrelltsa utn el lehetett hatrozni a rszleges visszatrst az 1953 eltti gazdasgpolitikhoz, jra clul lehetett tzni a gyors tem kollektivizlst, de nem sikerlt visszalltani azt a lgkrt, amelyben mindent s mindenkit meglt a flelem, a rettegs. Sz sincs arrl, hogy Nagy Imre flszabadtotta a lakossgot. Sz sem volt a szocildemokratktl jobbra ll politikusok szabadon engedsrl. Nagy Imre miniszterelnksgnek idszakban is tltek el rtatlanul embereket politikai perekben, st ppen 1954-ben szletett meg az tlet a magyar szocildemokratk egyik legnagyobb formtum vezetje, Kthly Anna ellen. De felfeslett a terror mindent bebort szvedke. 
Vgl az j szakasz intzkedseinek utols, taln legkevesebb eredmnyt hoz csoportjt a hatalmi struktra megjtsra irnyul reformok, elkpzelsek alkottk. Nem vletlenl blyegeztk prtellenesnek Nagy Imrt 1955 janurjban Moszkvban, hiszen ha a sz eredeti rtelmben a doktrinr, elktelezett, prth kommunista politikus termszetesen nem volt, nem is lehetett prtellenes, elkpzelsei – rvid tvon – mgis a prt ellenben hatottak (volna), hogy ezek segtsgvel lltsa vissza a prt elvesztett tekintlyt, biztostsa hossz tvon a kommunista politika gyzelmt.
1954-tl Nagy Imre azon dolgozott, hogy intzmnyes, politikai htteret teremtsen az j szakasz politikjnak. Ennek lnyeges eleme volt az MDP monolit uralmnak megbontsa, a kormnyzati szervek felszabadtsa a prt gymsga all. Ezt clozta a Vas Zoltn irnytsval fellltott Minisztertancs Titkrsga s a Sznt Zoltn vezetse alatt letre hvott Minisztertancs Tjkoztatsi Hivatala. Utbbi elsrend feladata lett volna a kzvetlen kapcsolat biztostsa a kormnyzat s a sajt, s ezen keresztl a lakossg kztt a prt kzvett szerepnek kiiktatsval, de a kormnyzat hrforrsaknt is mkdtt. s ennek rdekben kvnta Nagy Imre letre kelteni a npfrontot, hogy intzmnyi keretet biztostson a politizlsra, az orszg letbe val beleszlsra a nem prttag tmegek szmra, vagyis az egyprti rendszeren bell valstott volna meg egy az rdekek pluralitsnak helyt ad kormnyzati formt, egy viszonylagosan demokratikus struktrt. Rkosik, felismerve ennek veszlyt, mindent elkvettek, hogy megakadlyozzk egy ilyen, szles tmegeknek politizlsi lehetsget biztost szervezet ltrehozst. A vita elssorban kt krds krl kristlyosodott ki, s Nagy Imre mindkettben veresget szenvedett. Nem sikerlt elrnie, hogy szemlyek is tagjai lehessenek, vagyis a npfront kizrlag a prt ltal amgy is uralt (trsadalmi) szervezetek sszessge lett. Ugyancsak nem sikerlt rszlegesen sem fggetlentenie a prt befolysa all, vagyis vajmi kevss vlt alkalmass olyan rdekek kpviseletre, amelyeknek a prt nem nyjtott keretet. gy pedig az 1954. oktber 23-n megalakul Hazafias Npfront sem lehetett ms, tbb, mint eldje, tulajdonkppen nem kpviselt semmit s senkit, f feladata az idrl idre megtartott, senkit nem rdekl vlasztsok lebonyoltsa lett.
 |
A Hazafias Npfront alakul kongresszusa 1954. oktber 23-n az Erkel Sznhzban (MTI fot) | Hasonlan eredmnytelen volt Nagy Imre ksrlete az MDP III. kongresszusn a Kzponti Vezetsg s a Politikai Bizottsg szemlyi sszettelnek megvltoztatsra 1954 mjusban.
 |
Az MDP III. Kongresszusa 1954. mjus 24-30. Rkosi Mtys beszmoljt tartja mjus 24-n. MTI fot | A KV-ba ugyan sikerlt bevlasztatnia Sznt Zoltnt, m tbbi jelltje kibukott, radsul ersdtt a Rkosi vezette Titkrsg, amely ismt kezdte a prt egyre nagyobb rszt felgyelete al vonni.
Az j szakasz intzkedsei ugyan 1954 szig szmos fontos eredmnyt hoztak, m egyetlen terleten sem lehet ttrsrl beszlni. A reformlpseket minden esetben sikerrel tmadta – s gyengtette vagy legalbb veszlyeztette – a Rkosi mg sorakoz csoport, gy Nagy Imre politikja termszetesen nem elgthette ki a vltozsok moszkvai kezdemnyezit, hiszen a vgyott rend helyett csak nagyobb lett a zavar. Ezt azonban hiba lenne pusztn Rkosi ellenirny trekvseivel magyarzni.
A megalkotott rendeletekbl, az elbuktatott szndkokbl s a miniszterelnk flrelltsa utn megrt szvegeibl egyrtelm, hogy Nagy elkpzelsei lnyegileg klnbztek attl a szereptl, amit 1953-ban kiosztottak r Moszkvban. Mg a Kreml urai a vltoztatsok rvn nyugalmat akartak teremteni Magyarorszgon, addig Nagy Imre a szocializmus, a szocializmus ptsnek valdi reformjt tzte ki clul, ami azt jelentette, hogy szaktani kell mindazokkal a hibkkal, amelyeket a legklnbzbb terleteken elkvettek, vissza kell trni oda, ahonnan a tves helyzetrtkels kvetkeztben a hazai viszonyoknak megfelel, az tmenet szmra hosszabb idt biztost politika tjrl letrtek. Vissza 1947–48-hoz, ahhoz az idhz, amikor megnyilvnulsi lehetsget kaptak klnbz politikai rdekek, amikor elismertk a csak rszben llamostott gazdasg keretein bell az egynileg gazdlkod parasztok, kisiparosok s kiskereskedk jogt a magntulajdonhoz, amikor mg nem kezddtek meg a perek stb. Amennyiben lett volna id s alkalom e reformok megvalstsra, gy valban stabilizlhattk volna az orszgot, tmenetileg azonban felttlenl destabilizl hatsuk volt, amit Rkosi knnyen tudott Moszkvban a szocialista pts elrt eredmnyei feladsaknt feltntetni. Mivel Nagy Imrt mr 1954 tavaszn is figyelmeztettk a reformok elvrt hatrainak betartsra, vrhat volt, hogy a moszkvai ignyeknek nem megfelel politika elbb-utbb a Kreml szigorbb fellpst fogja maga utn vonni.
Nagy Imre s az j szakasz szmra nem volt kedvez a nemzetkzi helyzet alakulsa sem. Nem volt zkkenmentes a szovjet–jugoszlv megbkls, ami csak 1955 mjusban, Hruscsov belgrdi ltogatsval hozott kzzelfoghat eredmnyt, de mg inkbb vargabetkkel tarktott volt a szovjet–nmet viszony. 1954 szn a nyugati nagyhatalmak helyrelltottk az NSZK szuverenitst, egyidejleg bevontk a Nyugat gazdasgi-katonai rendszerbe (1955 mjusban lett az NSZK a NATO tagja). Eredmnytelen volt teht a szovjet ksrlet egy egysges, demokratikus s semleges Nmetorszg megteremtsre, amit Moszkva nemcsak kudarcknt, hanem egyben fenyegetsknt lt meg, ezrt is kerlt sor a megfelel vlaszlps megttelre, s hoztk ltre egyidejleg a Varsi Szerzdst.
 |
Hegeds Andrs alrja a Varsi Szerzds alapokmnyt Varsban. 1955. mjus 14. |
A miniszterelnk politikjval val moszkvai elgedetlensget s a klpolitikai kudarcokat eredmnyesen hasznlta ki az 1954 vgn hosszabb betegszabadsgon a Szovjetuniban tartzkod Rkosi, aki 1954 novembernek legvgn trt vissza az orszgba, s a hozott informcik birtokban azonnal tmadsba lendlt. Az MDP Politikai Bizottsgnak december 1-jn tartott lsn tjkoztatta a vezetsget a megvltozott szovjet llspontrl, s el is rte, hogy a PB, noha mg nem vonta vissza az 1953. jniusi hatrozatot, de mr a jobboldali elhajlst minstette a f veszlynek, s megblyegezte Nagy Imre politikjt. Rkosinak ez kevs volt. nem Nagy Imre fl akart kerlni, hanem teljessggel ki akarta szortani a kzletbl rivlist s annak politikjt. Ezrt javasolta, hogy prtkldttsg utazzon Moszkvba, amely a szovjetekkel megtrgyalhatn a magyar helyzetet. Nagy ellenezte a konzultcit (amivel jabb rvet szolgltatott Rkosi szmra az befekettshez), m azt megakadlyozni nem tudta.
Noha a magyar prtvezetk rszletesen kidolgozott programmal, szmos krdssel rkeztek Moszkvba, a trgyals forgatknyvt a szovjetek rtk, ket pedig mindssze hrom dolog rdekelte. Az els – ez kapott a legkisebb hangslyt a megbeszlsen – a magyar gazdasg llapota, amely tovbbra sem gy alakult, ahogy azt a Kreml vezeti 1953 nyarn remltk. Ennl sokkal slyosabb gondnak tekintettk Nagy Imrnek az 1954. oktber 20-i Szabad Npben megjelent rst, amelyben a miniszterelnk a prt demokratizlsrt szllt skra, ostorozva az egyszemlyes vezetsbl fakad hibkat, aktv, nll politizlsra szltva fl a tagsgot. Ezt Moszkvban a prt egysge ellen irnyul frakcizs nyitnynak tekintettk, ami slyos bnnek szmtott. Hasonlan felhbortotta a szovjeteket Nagy hajthatatlansga. Vzolva a magyarorszgi helyzetet, a miniszterelnk arra a megllaptsra jutott, hogy az j szakasz kvnalmainak megfelelen nem tud egytt dolgozni a prt els titkrval, Rkosival – ami igaz is volt. llsfoglalsval Nagy Rkosi menesztsre tett javaslatot, ez pedig az SZKP Elnksgnek illetkessgi krbe val beavatkozs volt.
Mindezek ellenre Hruscsov nem ajnlott teljes szaktst az 1953-as programmal, mindssze azt srgette, hogy legyen vgre rend Magyarorszgon. Szmoljk fel a gazdasg vlsgt, de gy, hogy a szocializmus rdekei tmenetileg se csorbuljanak, ne bomoljanak fl a mezgazdasgi szvetkezetek, s ne cskkenjenek a hadiipari (vagyis egyben nehzipari) beruhzsok. Utbbi a gazdasgi let alapja, elbbi pedig a munks-paraszt szvetsg ltezsnek legfbb garancija. Legyen teljes egysg az MDP ln, Rkosi vezet szerept vissza kell lltani, de „ Nagy elvtrs tekintlyt is meg kell rizni”. Hruscsov teht felknlta a lehetsget Nagy szmra, hogy elismerve s eltlve hibit csatlakozzon a rgi-j politikhoz, ebben az esetben, ha nem is az els vonalban, de jelen maradhat a politikai letben. 
2. Restaurcis ksrlet az j felttelek kztt
Moszkvbl hazatrve azonban sem Nagy, sem Rkosi nem tartotta magt a kapott tmutatshoz. Rkosi nem elgedett meg a miniszterelnk fltt aratott gyzelmvel, ellenfelt vgleg s teljesen meg akarta politikailag semmisteni. E szndkt megknnytette, hogy Nagy Imre a bolsevik fegyelem ratlan szablyait felrgva nem fogadta el vita nlkl a moszkvai brlatot, hanem megksrelte az j szakasz egyes elemeit megmenteni, a helyzetet legalbb rszben ellenrzse alatt tartani. Nem volt hajland nyilvnos nkritikt gyakorolva, sz nlkl az j elvrsok mell sorolni. De a szovjet kritika mg felsorakozott MDP PB Rkosi veznyletvel eltlte Nagy Imrt, s a moszkvai ignyeket teljesen kielgt hatrozati javaslat kidolgozshoz ltott hozz.
De 1955-ben mr nem lehetett ott s gy folytatni az orszg irnytst, ahol s ahogy 1953-ban Rkosik abbahagyni knyszerltek. Ehhez sem a kls, sem a bels felttelek nem voltak adottak. Igaz ugyan, hogy a szovjet klpolitikai nyitst slyos kudarcok is rtk, mindazonltal a nemzetkzi enyhls folytatdott, a nagyhatalmak mg 1955-ben trgyalasztalhoz ltek Genfben – a potsdami trgyalsok utn els alkalommal kpviseltettk magukat legfels szinten –, s mg sszel felvette a diplomciai kapcsolatokat a Szovjetuni az NSZK-val, tovbb sor kerlt az osztrk llamszerzds alrsra: Ausztria semleges llam lett, a szovjet csapatok pedig elhagytk az orszgot. Nem lehetett figyelmen kvl hagyni, hogy Hruscsov, ha nha vatosan lavrozva, mskor pedig pillanatnyi benyomsainak engedve, de mgis a sztlini rendszer egyes kinvseinek lemetszsn munklkodik.
Nagy Imre reformjai utn azonban ms volt az orszg is, amelynek lre Rkosi visszakerlt. Hiba nem volt hajland Nagy az nkritikra, flrelltani sem volt egyszer, ennl radiklisabb, 1953 eltt mg kzenfekv megoldsokrl nem is beszlve. Az amnesztik, a megkezdett rehabilitcik utn alig egy vvel mr lehetetlen volt a miniszterelnk eltlse s bebrtnzse, noha ennek lehetsge is felmerlt, de mg azonnali levltsnak sem voltak meg a felttelei. Noha a KV 1955. mrciusi hatrozata eltlte s megblyegezte Nagy Imre politikjt, klnbz bel- s klpolitikai okokra tekintettel Rkosi prilis kzepig knytelen volt megelgedni azzal, hogy Nagyot – vals betegsgnek rgyn – teljesen elszigetelte, szinte hzi rizetben tartotta. Csak hrom hnappal a moszkvai trgyalsok utn fosztottk meg elbb a prtban viselt tisztsgeitl, majd a miniszterelnksgtl (utdja Hegeds Andrs lett) s egyb pozciitl, kztk mg akadmiai tagsgtl is. A prtbl val kizrsra pedig mg ksbb, 1955 decemberben kerlt csak sor, mg a Nagy Imre-krdst, vagyis az ltala kpviselt politikai trekvsek maradktalan felszmolst a forradalom kitrsig sem sikerlt megoldani. Igaznak tudatban az elvi tisztzst leginkbb a httrbe szortott miniszterelnk szorgalmazta, mindegyre rogatva tiltakoz memorandumait s vitairatait a magyar s szovjet prtvezetsnek (ezeket politikjnak kveti szkebb krben is terjesztettk).
Ebben Nagy kitartsn, elvi szilrdsgn tl risi szerepe volt az j szakasz eredmnyekppen megvltozott lgkrnek, valamint annak, hogy a miniszterelnk krl mr 1954 vgn egyre jobban krvonalazhat tbor kezdett kialakulni. Mg az j szakasz kezdetn, 1953. oktber 23-n tartottak vitt az rszvetsgben, ahol az elz hetekben a falvakban jrt rk adtk el nagy vitt kavar beszmoljukat arrl, hogy milyen rombolst eredmnyezett az MDP parasztpolitikja. Ez alkalommal Kuczka Pter llt ki leglesebben a kormny, az j politikai irny mellett. 1954-ben, a szabadtsok s a megindul rehabilitci kvetkeztben egyre szlesebb (prt)rtelmisgi csoportok jutottak mly lelkiismereti vlsgba, amikor szembesltek az ltaluk szolglni hitt eszmnyek s a valsg kztti szakadkkal. A krzist kvet szigor nvizsglat a magyar rk javt az j politikai vonal elktelezett hvv tette, s mr 1953 sztl egyms utn jelentek meg a valsgos helyzetet feltr, nkritikus mvek az Irodalmi jsgban Csori Sndor, Devecseri Gbor, Kuczka Pter, rkny Istvn, majd mso |