Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Linkek
 
Men
 
SOAD kpek
 
Dalszvegek
 
SOAD bandatagokrl
 
A ht kpe
 
<==SZAVAZZ==>
Szerinted milyen az oldal?

Szar, egy trgya, fujj, menny m haza...
Rossz
Elmegy..
J
FULLOS
Egyszeren tkletes.. szal cool
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
BLINK-182
 
Cucc!!! ne hagyd ki :)
 
Versek
 
Szrakozs
 
1956
 
Dalszvegek
 
**********Szavazz megen***********
Milyen stlusu zent szeretsz?

PUNK
PUNK-ROCK
METAL
alternatv
Rap
Hip-Hop
Techno
Disco
R&B
Pop
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
rdekessgek
 
Alvin s a mkusok
 
kp

 
Videk
 
System Of A Down

B.Y.O.B.

 

Forradalom s szabadsgharc

1. Oktber 23.

Oktber 23-n reggel a Szabad Np j, tavaszi seregszemle cm vezrcikke lelkesen dvzlte a „politizl ifjsgot”, amelyet harcostrsnak tekintett a szocializmus demokratizlsrt vvott kzdelemben. A prtlap szerkesztsge csatlakozott az egyetemistk legtbb kvetelshez, noha elhallgattk vagy tomptottk a leglesebb politikai clkitzseket. Lzadsuk gy is fontos eleme e napnak, hiszen a politikai sllyal mg nem, csak helyzeti energival rendelkez dikoknak a hatalom egyik fontos tnyezje nyjtott segdkezet s egyben vdelmet. j, tavaszi seregszemle A kvetelseket tmogat vezrcikk mellett kzlte a lap az rszvetsg kzlemnyt, melyben rmmel dvzlik a lengyelorszgi vltozsokat, ugyanakkor elhatroljk magukat az annak tmogatsra meghirdetett tntetstl. Az rszvetsg kiltvnya

Kiforratlan volt a helyzet. Nem lehetett tudni, hogy a rdi ltal is hrl adott rokonszenvtntetst csak eltri vagy tmogatja is a hatalom, ha tmogatja, milyen erk s meddig llnak ki mellette, milyen viszony, netn kapcsolat van a reformokrt sorompba lp, lpett erk kztt.

Nem volt egysges a Nagy Imre krl tmrl rtelmisgiek s politikusok, az gynevezett Nagy Imre-csoport llspontja sem. Nagy hatrozottan a tntets ellen foglalt llst, hiszen az egyetemistk kvetelsei tbb ponton tlmentek az elkpzelsein, s joggal tartott attl, hogy a fiatalok radikalizmusa elveszejti az elrhet eredmnyeket is, amelyek a lengyel esemnyek fnyben mg remnyteljesebbnek ltszottak. Rkosi menesztst s az prttagsgnak helyrelltst Nagy Imre gy rtkelte, hogy vgre a prt is elrkezettnek ltja az idt az 1953-as reformok folytatsra. Vsrhelyi Mikls: A Nagy Imre-csoport oktber 23-n

Belgrdbl a trtnelmi kibkls sikervel rkezett haza aznap reggel a Ger Ern vezette prt- s kormnykldttsg, amelyet meglepett s megdbbentett az itthon maradt vezetk ltal festett stt kp a belpolitikai helyzetrl. Marosn Gyrgy: A prtvezets oktber 23-n Mindazonltal az MDP PB azonnal megtartott lsn elszr Ger tartott beszmolt a jugoszlviai trgyalsok eredmnyeirl, csak ezutn kapott lehetsget cs Lajos, a PB itthon maradt rangids tagja, hogy beszmoljon a hazai helyzetrl, az ifjsg e napra meghirdetett tntetsrl. Kt marknsan szemben ll llspont alakult ki. Az egyiket Rvai Jzsef s Marosn Gyrgy kpviselte, akik ellenforradalmi veszlynek tltk a helyzetet, s a legszigorbb intzkedseket javasoltk: betiltani a tntetst, s a fegyveres erket felhatalmazni fegyverhasznlatra azokkal szemben, akik a tilt hatrozatnak nem tesznek eleget. Ekkor mg a belgy- s a honvdelmi miniszter is gy rtkelte, hogy az ltaluk vezetett fegyveres erk kpesek rvnyt szerezni egy ilyen hatrozatnak. A msik vgletet cs Lajos helyzetrtkelse jelentette, aki tagadta, hogy a fennll helyzet ellenforradalommal fenyeget, s politikai megolds mellett (Nagy Imre bekapcsolsa a vezetsbe) szllt skra.

A Politikai Bizottsg, melynek lst felbortottk az egyms utn rkez kldttsgek (Szabad Np szerkesztsge, budapesti prtbizottsg, DISZ, rszvetsg, Petfi Kr vezetsge stb.), heves, szemlyes vdaskodsokkal tarktott veszekeds, vita utn felems dntst hozott. Betiltottk a tntetst, de nem adtak tzparancsot. A hatrozat vgrehajtsa s a rend fenntartsa rdekben PB-tagokat kldtek a legfontosabb helyekre: Rvait a Szabad Nphez, Kdr Jnost a Rdihoz, Marosn Gyrgyt a SZOT-hoz, msokat a budapesti vagy kerleti prtbizottsgokra. A kikldttek hamarosan maguk is tapasztaltk a hatrozat vgrehajthatatlansgt. A dleltt folyamn ugyanis mr nemcsak az utca, a dikok, az eddigi ellenzk tmadta a PB vezetsnek tbbsgt, hanem egyre tbben a prt appartusbl is. Felbomlott a korbban mindenhat prtfegyelem, tbb prtszervezet azonnal tiltakozott a tntets betiltsa s a Kzponti Vezetsg sszehvsnak elhalasztsa ellen. A DISZ vezetsge, hogy eslye legyen befolysnak maradkt megtartani, a PB tilt hatrozata ellenre gy dnttt, hogy rszt vesznek a tntetsen s megprblnak annak lre llni. Dntnek bizonyult, hogy a dikok kvetelseihez egyre nagyobb szmban csatlakoztak mr ekkor a munksok, Erdlyi Tibor: A budapesti megyetem s hogy megingott a budapesti karhatalom alapjt kpez tisztiiskolsok hsge, a katonai akadmik hallgati tmogatsukrl biztostottk az ket felkeres egyetemistkat. Kopcsi Sndor, Budapest rendrfkapitnya kijelentette, hogy a fvrosi rendrsg nem fog fegyvert hasznlni a bks tntetkkel szemben. Ktsges volt a katonasg felhasznlhatsga, gy a hatalomnak egyetlen szilrd fegyveres ereje maradt, az VH. Mindezek arrl gyztk meg a prtvezetst, hogy nem ll rendelkezskre kell er a megmozduls elfojtshoz, gy knyszeren br, de feloldottk a tilalmat, engedlyeztk a demonstrcit, st felhvtk a budapesti szervezeteket, vegyenek rszt a tntetsen, hogy meg tudjk akadlyozni az ellensges kvetelsek trnyerst. Bata Istvn honvdelmi miniszter pedig engedlyezte a katonk rszvtelt is, de termszetesen fegyvertelenl s nem ktelkben.

Msfell megtettk a rend fenntartsa rdekben szksgesnek tlt lpseket: folyamatosan kldtk a fegyveres erstst a Rdihoz, ahol a dikok 22-e este ta kveteltk pontjaik beolvasst, s egyb stratgiai vagy ms szempontbl fontos vagy fenyegetettnek vlt helyekre.

A dlutn hrom rakor Pestrl s Budrl, kt irnybl indul tntets folyamatosan ntt s radikalizldott, a reformokat kvetel jelszavak egyre kemnyebb, lesebb vltak, egyre nagyobb teret nyertek a nemzetiek. A tntets jelszavai A dleltts mszakbl rkez munksok tmegesen csatlakoztak a fiatalokhoz, gy az egyetemistk kezdetben zrt rendje mind tbb „levelez hallgatval” bvlt, mikzben az ablakokba s a hzak el csoportosulk egyre felszabadultabb dvzlstl, biztatstl ksrve-tmogatva vonultak cljaik fel.

Tntetk a Tancs krton (MTI fot)
Tntetk a Tancs krton
1956. oktber 23.
(MTI fot)
Maguk a szervezk s a tntets vezetst vllal Petfi Krsk sem szmtottak ilyen tmegre, nem voltak felkszlve, de nem is tudtak volna felkszlni annak irnytsra. A Kr egyetlen hangszrs kocsija elveszett az radatban. A kt emberfolyam a Bem-szobornl tallkozott, ahol megszletett a forradalom jelkpe: a rkosista, szovjet tpus cmertl megszabadtott, lyukas zszl. A tren Veres Pter olvasta fel az rszvetsg kvetelseit, hangja azonban elveszett a tmegben.


Az ELTE dikjai a Bem-szobornl 1956. oktber 23.
(MTI fot)
A np nagyobbik fele a Bem trrl a Parlament el vonult s Nagy Imrt kvetelte, msok a Rdi vagy a Sztlin-szobor krl gylekeztek.

Jllehet a helyzet mr a dlutn folyamn is forr volt, mgis mg elkerlhet lett volna az esemnyek fegyveres felkelsbe torkollsa. De oktber 23-nak egyik szereplje sem volt kpes meglltani a kitrni kszl vihart. A hatalom egyszerre demonstrlta gyengesgt s szembenllst. Jllehet nagyszm ersts rkezett a Rdihoz, hossz idn keresztl nem mertek erszakot alkalmazni a tntetkkel szemben, de teljesteni sem voltak hajlandk azok kvetelseit. Ilyen vagy olyan megolds helyett furfanggal prblkoztak: kocsira szerelt mikrofont adtak a tntetknek, azt imitlva, hogy beolvasott kvetelseiket kzvettik. Vagyis a hatalom nemet nem tudott, igent nem akart mondani, ami egyfell a tntetk elszntsgt, btorsgt, msfell elkeseredsket fokozta. De ugyanez volt a helyzet a Kossuth tren is, ahol kikapcsoltk a vilgtst abban a hi remnyben, hogy a Nagy Imrre vr tmeget ez tvozsra fogja brni. A tntetk azonban fklykat gyjtottak – elssorban a legnagyobb pldnyszm napilapbl, a Szabad Npbl –, ami a sz szoros rtelmben tovbb tzelte a hangulatot, fttte az elszntsgot. Hamarosan vissza is kapcsoltk a vilgtst, ellenben a tmeg kvetelsre kikapcsoltk a Parlament tetejn a vrs csillagot – ezek a kis sikerek tovbbi, nagyobb gyzelmekre adtak remnysget. Abod Lszl: A forradalom napjairl s a megtorlsrl

Mindezek utn Nagy Imre kezben volt a helyzet megoldsnak egyik kulcsa. Nem sok jval biztatott azonban, hogy nem mozdult otthonbl sem a tntetk kvetelsre, sem pedig bartainak, kvetinek a srgetsre, csak a prt hvsnak volt hajland eleget tenni, s jelent meg este kilenc ra tjban a Parlament erklyn. Beszde azonban nemcsak azrt keltett csaldst, mert a rgi (elvtrsak) megszltssal kezdte, s nemcsak azrt, mert amit mondott nem vagy csak kevss volt rthet, hanem azrt is, ami s amennyi rthet volt belle. Nagy ugyanis nem grt tbbet (igaz, kevesebbet sem), mint 1953-as programjnak kvetkezetes megvalstst, a szocializmus mrskelt reformjt a prt vezetsvel. Mindez korbban elegend lehetett volna, ekkorra azonban mr a flelem fktl megszabadult, kvetelseiben a Nagy Imre ltal grteken tljutott tmegnek kevs volt. A tntets nem rt vget, az embereknek csak kisebb rsze trt haza Nagy felszltsra, ugyanakkor elveszett a lehetsge annak, hogy a np eltt tekintllyel rendelkez, bizalmt lvez kommunista politikus azonnal lre llva a tmegnek az esemnyeket mederben tudja tartani, ami elkerlhetv tehette volna a fegyveres harc kirobbanst.

Ez utbbira a Rdi stdijnl kerlt sor, ahova egsz nap folyamatosan rkezett ersts mindkt fl rszrl: VH-sok, rendrk, majd (lszer nlkl) katonk az egyik oldalrl, a tntetsrl leszakadk, az egyenest ide tartk, majd pedig a Kossuth trrl rkezk a msik oldalrl. Mire este nyolckor elhangzott Ger elre beharangozott beszde, mr j nhny kisebb sszetzsen tl voltak, de fegyverhasznlatra mg nem kerlt sor. Ger beszde olaj volt a tzre. Fldvri Rudolf: Moszkvtl Miskolcig A tntetket – akik az ablakokba kitett rdikszlkekbl hallgathattk a prt els titkrt – okkal s joggal srtette, hogy mikzben k hiba prbltk kvetelseiket kzztenni, knytelenek vgighallgatni Ger igaztalan s srt vdaskodsait. Ebben az idben mr fegyverrel is rendelkeztek. A tmegben nagy szmban voltak munksok, akik jl tudtk, mely budapesti zemekben gyrtanak vagy trolnak hadianyagokat, s azokat megszerezve viszonylag gyorsan felfegyverkeztek. De egyre tbben jutottak fegyverhez a Rdi vdelmre kirendelt katonk rvn is, akik kzl fegyvereiket tbben nknt vagy minimlis fenyegets hatsra tadtk. Vgl, de nem utolssorban, a vdk rszre szlltott fegyver s lszer egy jelents rsze is az ostromlk kezre jutott. Mindmig nem kellen tisztzott krlmnyek kztt drdlt el este kilenc ra krl az els lvs az pletbl, amit a Rdi hajnalig tart ostroma, majd elfoglalsa kvetett. Zlomy Lszl: A Rdi ostroma

A Rdi ostroma
1956. oktber 23. este
A fegyveres harc megindulsval egy idben omlott porba a rendszer jelkpe, a Dzsa Gyrgy ti Sztlin-szobor. A lednttt monstrumot teherautval a Blaha Lujza trre, a Nemzeti Sznhz el vontattk, ahol a pesti np darabokra szedte. Zimndi Pius: Oktber huszonharmadika


A lednttt Sztlin-szobor a Blaha Lujza trnl 1956 oktberben
(Bojr Sndor felvtele)
Oktber 23-n jelents esemnyek zajlottak vidken is. Miskolcon vltozsokat kvetel prttag munksok mr napok ta gyjtttk a dolgozk srelmeit, problmit, hogy az e clbl sszehvott szabad prtnapon vitassk meg azokat. 23-ra megszletett a 17 pontos kvetels, amelyet az egyetemistk tovbbi ngy, egyrtelmen politikai pontjval kiegsztve azonnal az zemi s vrosi prtvezetsg el trtak. A Dimvag dolgozinak 21 pontja A szervezkbl megalakult a Munksszervez Bizottsg, a majdani munkstancs elkpe. Bogr Kroly: A miskolci munkssg a forradalomban Tbb egyetemi vrosban is tntetsre kerlt sor, ezek kzl a legjelentsebb a debreceni megmozduls volt. Itt dleltt a blcsszkarrl indult az els tntets, a dikok csatlakozsra szltottk fel az zemek munksait is. A ks dlutn a megyei rendrkapitnysg el vonul mintegy 20-30 ezer emberre az pletet vd VH-sok elbb vaktltnnyel, majd leslszerrel tzet nyitottak: hatan megsebesltek, hrman letket vesztettk. k a forradalom els hallos ldozatai. Garab Imre: A forradalom Debrecenben

Jllehet a Magyarorszgrl rkezett jelentsek alapjn Zsukov marsall a valsgosnl is sttebb kpet rajzolt, a szovjet vezets mgis habozott, mieltt a fegyveres beavatkozs mellett dnttt. Ebben egyarnt szerepet jtszott, hogy a Magyarorszgnl nagyobb stratgiai s politikai jelentsg Lengyelorszgban sikerlt bks eszkzkkel rendezni a vlsgot, ami megnvelte annak az eslyt, hogy ugyanez a forgatknyv Magyarorszgon is sikerrel alkalmazhat. Msfell Moszkva vakodott erszakos, katonai fellpssel veszlyeztetni a nehezen indul nemzetkzi enyhls folyamatt.

Alig egy rval azt kveten, hogy a Rdinl megkezddtt a fegyveres harc, HruscsovGer s Andropov tbbszri srgetsre – telefonon kzlte a magyar els titkrral: engedlyezte, hogy a Magyarorszgon llomsoz szovjet erk rszt vegyenek a rend helyrelltsban, Zsukov s Szokolovszkij jelentse amennyiben a felkrst utlag a magyar Minisztertancs rsba adja (a felkrst napokkal ksbb rta al Hegeds Andrs). Egyben Magyarorszgra kldtk Ivan Szerovot, a KGB elnkt s Mihail Malinyin hadseregtbornokot, a vezrkari fnk helyettest, ami azt mutatja, hogy a kezdeti ingadozs utn Moszkva nagyon komolyan vette a helyzetet, s minden tmogatsra hajland volt a gyors rendteremts rdekben. Vjacseszlav Szereda: Szovjet dntshozatal, 1956. oktber 23-30. Valjban a szovjet egysgek mr este kilenc rakor parancsot kaptak, hogy vonuljanak Budapestre s segtsenek a rend helyrelltsban. Ezzel szertefoszlott a vlsg viszonylag vrtelen megoldsnak lehetsge is, hiszen a szovjet csapatok beavatkozsa kiszlestette az ellenllk krt, a forradalmat nemzeti szabadsgharccal trstotta.

De Moszkva nemcsak katonai segtsget nyjtott, hanem bevetettk a politikai kzdelembe az SZKP Elnksgnek kt tagjt, Magyarorszgra kldve a fegyveres beavatkozs ellen egyedl felszlal Anasztasz Mikojant s a kemny vonalat kpvisel Mihail Szuszlovot, hogy egymst segtve, egyben ellenrizve, mkdjenek kzre a vlsg felszmolsban.

Az esti rktl msnap, 24-n hajnalig folyamatosan lsezett az MDP Politikai Bizottsga, majd Kzponti Vezetsge, pontosabban azok a tagjai, akiket rtesteni tudtak, s akik eljutottak a prtkzpontba. A Parlamentbl odarkezett Nagy Imre mg egy darabig nem vett rszt sem a dntsekben, sem a vitban, meg kellett vrnia, mg bevlasztjk a prtvezetsbe. A vezetsg abbl a megfontolsbl indult ki, hogy a Budapestre rkez szovjet csapatok ellenlls nlkl letrnek minden zavargst, az feladatuk elssorban a szovjet erdemonstrci tmogatsa, s hogy a katonai rendcsinlssal egyidejleg megteremtsk a politikai kibontakozs feltteleit. Ezrt hatroztak az elrettents, a minl gyorsabb rendteremts rdekben a gylekezsi s kijrsi tilalom, valamint a statrium elrendelsrl, s ezrt lltottk fl a szovjet s magyar fegyveres erkkel val koordinci biztostsra Kovcs Istvn vezetsvel a Katonai Bizottsgot. Felhvsban a KV egysgesen eltlte a megmozdulst, a „reakci stt hordjnak” neveztk a fegyveres felkels rsztvevit, akik clja, hogy „megfosszk npnket szabadsgtl, s visszalltsk a tksek s fldesurak hatalmt”.

Msfell a lakossg megbktse rdekben szemlyi vltozsokat is elhatroztak, gy Nagy Imrt jelltk miniszterelnknek, de j kormny fllltsra nem kerlt sor, oktber 27-ig Hegeds Andrs kabinetje maradt hivatalban. Nmi vita utn vltozsokra kerlt sor a prt vezet szerveiben is. Ger maradt az els titkr, noha Nagy Imre az tvozshoz kttte a miniszterelnki szk elfoglalst. Mivel azonban jelltje, Kdr Jnos s a KV tbbsge Gert tmogatta, Nagy is belenyugodott a vltozhatatlanba. Sikerlt azonban a reformok tmogati kzl a Kzponti Vezetsg tagjv vlasztatni Donth Ferencet s Losonczy Gzt, mg kihagytak tbb arctalan sztlinistt.

Az jszaka folyamn, mg a szovjet csapatok megrkezse eltt nemcsak fegyvergyrtssal foglalkoz zemeket, hanem nyomdkat, telefonkzpontokat is tmadsok rtek, st ks jszaka mr rendrrsket, katonai s flkatonai intzmnyeket is megtmadtak a felkelk, akik tmenetileg elfoglaltk a prt lapjnak, a Szabad Npnek a szkhzt is. A harc a szovjet csapatok hajnali megrkezsvel intenzvebb vlt, kiszlesedett. Az 1956-os forradalom s szabadsgharc Budapesten Fegyveres csoportok elssorban a fbb kzlekedsi tvonalak mentn alakultak, azzal a cllal, hogy megakadlyozzk a szovjetek bejutst Budapestre, majd Budapest belvrosba.

ttorlaszt pt felkelk
A szovjet hbors filmeken s regnyeken nevelkedett fiatalok gyenge fegyverzetk ellenre is eredmnyesen vettk fl a harcot az ellenllsra nem szmt, gyalogsgi tmogatst nlklz szovjet pnclosokkal, komoly vesztesgeket okozva azoknak. A legslyosabb sszecsapsokra a Rdi s a Szabad Np szkhznak kzelben, valamint az odavezet tvonalak mentn, a Borros trnl, a Nagykrt – lli t tallkozsnl s a Baross tren kerlt sor. A harcok eredmnyekppen a szovjetek 24-n reggelig megkzelteni sem tudtk a Rdit, gy azt hajnalban elfoglaltk a felkelk. Az adst azonban ekkor mr tkapcsoltk a Parlamentben kialaktott szksgstdiba. Kabelcs Pl: A pesti srcok a forradalomban

2. Oktber 24.

Az jszaka meghozott szigor intzkedsek (gylekezsi s kijrsi tilalom, statrium, riad elrendelse a fegyveres szervezetek rszre) segtsgvel tmenetileg sikerlt megakadlyozni a felkels eszkalcijt Budapesten s kiterjedst vidkre. Jllehet egy-egy tntetsre e napon is sor kerlt egyes vrosokban, de a helyi prt- s katonai vezets uralta a helyzetet. A hzagos s esetleges informcikkal rendelkez lakossg tlnyom rsze inkbb csak figyelt, igyekezett tjkozdni, kpet nyerni arrl, mi is trtnik az orszgban. A rdiban reggel kilenc utn bejelentett kijrsi tilalom kiszortotta ugyan az utckrl a kevsb elszntakat, de azt nem tudta megakadlyozni, hogy a dolgozk munkahelykn ne az esemnyeket kvessk, egyre nagyobb, egyre btrabban vitatkoz csoportokban trgyalva a trtnteket.

A felkelknek sokkal kzzelfoghatbb segtsget jelentettek a mg gyr szmban, de Budapestre mgis eljuttatott kvetelsek, s ennl is tbbet a felvonul szovjet hadsereget vidken is r szrvnyos tmadsok.

De a tilalmak s a statrium a szovjet pnclosok tmogatsval sem tudtak vget vetni a fegyveres megmozdulsnak, st a felkelk 24-n jelents sikereket is elrtek. Reggelre kezkre kerlt a csepeli hadkiegszt parancsnoksg s az Athenaeum Nyomda plete, utbbiban azonnal hozzlttak rpcdulk ksztshez. A fegyveresek legfontosabb eredmnye azonban nem is az volt, hogy elfoglaltak s ideig-rig megtartottak egy-egy kzpletet, hanem hogy magt a felkelst letben tartottk, a szovjet regulris hadsereg ert demonstrl felvonulsa, st a pnclosok tmadsa sem volt kpes elsprni ket. Kitartottak a jelents szovjet erflny s viszonylag komoly vesztesgeik ellenre is, s ezzel megteremtettk a politikai gyzelem lehetsgt.

Az SZKP Elnksgnek a kora reggeli rkban megrkezett kldttei elszr a katonai helyzetrl tjkozdtak, majd dleltt az MDP vezetinek egy szkebb krvel folytattak megbeszlseket. Mikojank csatlakoztak a magyar vezetknek ahhoz a remnyhez, hogy rk krdse a felkels felszmolsa – Moszkvba kldtt jelentskben azt rtk, hogy „a felkelk sszes gct felszmoltk, s most folyik a legfbb gc felszmolsa a Rdinl” (sic!) –, st megrttk a magyar vezetst, amirt Moszkvt informlva eltlozta a veszlyt. Az SZKP kldtteinek derltsa hozzsegtette a magyar vezetket, hogy valsgnak lssk remnyeiket, gy a trgyalsokon elssorban a fegyveres gyzelmet kvet konszolidcihoz szksges lpsekrl esett sz.

A szovjet segtsg megrkezse keltette nyugalom tette lehetv, hogy dl krl sugrzott beszdben Nagy Imre radiklis reformok tervt villantsa fel, s hogy ne alkalmazzk a statrium rendelkezseit az elfogott felkelkkel szemben. Nagy Imre rdibeszde Ennl is fontosabb, hogy bzva abban, hogy az jszakai rkban immr az utols utni ellenllsi gcokat is sikerl felszmolni, msnapra – hogy a lakossg ellthassa magt lelemmel, de azrt is, hogy demonstrljk sikerket, a rend helyrelltt – tmenetileg felfggesztettk a kijrsi tilalmat.

Pedig a prtkzpont elvarzsolt birodalmn kvl egszen ms kpet mutatott s ltott az orszg. A Kzponti Vezetsgbe hajnalban bevlasztott Donth Ferenc s Losonczy Gza vilgosan ltta, hogy a prtvezets ellentmondsos, felems dntsei lehetetlen, szmukra vllalhatatlan helyzetet teremtettek, a szemlyi sszettelben alig megjult vezets pedig teljesen alkalmatlan a demokratizlsra, de mg a vlsg kezelsre is, kvetkezetlen politikjval mg nagyobb katasztrfba sodorja az orszgot. Helyzetrtkelsket s a vlsg megoldsa rdekben szksgesnek tartott javaslataikat a KV-hoz rott levelkben fogalmaztk meg, melyben kzltk, hogy a fennll helyzetben nem ltnak lehetsget arra, hogy bekapcsoldjanak a prtvezets munkjba. Megtlsk szerint a kibontakozs alapvet felttele, hogy a prt gykeresen szaktson a rgi hibs, st bns politikval, j alapokra helyezze Magyarorszg kapcsolatait a Szovjetunival, s mindezek alapjaknt gykeres szemlyi vltozsokat srgettek. Kapcsolatuk tmenetileg meglazult Nagy Imrvel, aki – gy lttk – cserbenhagyta ket s a reformokat. Donth Ferenc s Losonczy Gza levele az MDP KV-hez

A prtvezetsben l illzival szemben nem a forradalom veresgnek, hanem gyzelmnek a felttelei ersdtek ezen a napon. Nagy Imre az SZKP kldtteinek megrkezse utn is megmaradt hivatalban s pozcijban, amit Hruscsov vatos, de egyrtelm ellenzse dacra nyert el. A Nagy Imre-csoport az els napokban nem kvette vezrt, nem hdolt be a prtvezetsnek, tagjai megfelel garancik hinyban nem adtk nevket a rendcsinlshoz. A tbornak ez az tmeneti nllsodsa ugyan felvetette annak veszlyt, hogy a vele egytt gondolkozktl elszakad Nagy Imre a prt kemnyvonalasainak hatsa al kerl, vagy hogy egyedl nem kpes kvetkezetesen kpviselni azokat a clokat, amelyek megvalstsa rdekben elfogadta a neki felknlt pozcit, de lehetsget adott arra is – mint ahogy az elkvetkez napokban ez teljesedett ki –, hogy egykori kvetinek befolysra Nagy Imre tr vissza az oktber 23-n jszaka knyszersgbl feladott vonalhoz, s jra a kvetkezetes reformokrt kzdk lre ll.

Termszetesen minden tovbbi politikai eslylatolgats rtelmetlenn vlt volna, amennyiben a fegyveres felkelket elspri a szovjet hadsereg. A felkelkbl lett szabadsgharcosok azonban kitartottak, s ezzel lehetetlenn tettk a mrskelt erkkel val rendcsinlst, s vlasztsra knyszertettk Moszkvt s a magyar kommunista vezetst a belthatatlan vrldozattal (s ennek nemzetkzi kvetkezmnyeivel) jr, durva katonai beavatkozs vagy a politikai megolds kztt.

s oktber 24-n sznre lpett a forradalom gyzelmt eredmnyez jabb fontos er. A miskolci munksok kvetelseit elfogadta az MDP megyei els titkra, Fldvri Rudolf, a PB korbbi tagja, aki lre llt annak a kldttsgnek, amely vllalta a 21 pont eljuttatst Nagy Imrhez. A szocialista magyar nehzipar egyik fellegvra munksainak a pesti npvel egybehangz kvetelsei utn vesztett erejbl az a nzet, hogy mindaz, ami Pesten trtnik, az ellenforradalmrok aknamunkjbl bjt el. A kvetelseket nem a „cscselk” akarta rknyszerteni a miniszterelnkre, hanem egyik elvtrsa terjesztette el azokat a pontokat, amelyek kzl szmos kiolvashat Nagy Imre korbban megfogalmazott programjaibl is.

3. Oktber 25.

Oktber 25-n reggel a KV elz esti clkitzst s helyzetrtkelst valsgnak tekintve az egyetlen folyamatosan mkd hrforrs, a rdi kzlemnyei azt imitltk, hogy befejezdtek a harci cselekmnyek. 4 ra 30 perckor kzltk, hogy „az ellenforradalmi bandkat lnyegben felszmoltuk”, amit kt rval ksbb a Minisztertancs hivatalos kzlemnye is megerstett: „jszaka az ellenforradalmi puccsksrletet felszmoltk! Az ellenforradalmi erk szt vannak verve!” A rdi a tovbbiakban is az let normalizldsrl szmolt be: megindult a kzlekeds, munkba hvtk a dolgozkat, szablyosan postzzk a nyugdjakat. A hatalom jraled magabiztossgt mutatja, hogy az Orszgos Rendrkapitnysg egyik vezetje befejezettnek tekintve a harcokat, mr a vidkre meneklk ldzsre adott utastst.

A prtvezets e lpse azonban eleve elhibzott volt.

Orosz katonk a Szabadsg hd pesti hdfjnl. 1956. oktber 25.
A megnvelt ltszm szovjet erk (ekkor mr a hatron tlrl Magyarorszgra veznyelt egysgeket is harcba vetettek) sem tudtk – a hradsokkal ellenttben – felszmolni a fegyveres egysgeket, a vros szvben fekv Rdi mg mindig a felkelk kezn volt. St, a felkelcsoportok ppen 24-n, 25-n kezdtek llandbb jellegv s sszettelv szervezdni, elssorban azok, ahol a trsasg magjt korbbi szemlyes kapcsolatok fztk ssze (pldul egy munkahelyen dolgoztak). Irnymutatv vlt egy-egy csoport vagy szemly magatartsa a tgabb krnyk szmra is. Vagyis a 25-e reggeli szituci alapjaiban klnbztt az elz este prognosztizlttl, gy nem hozhatta meg a vrt eredmnyt a knyszerintzkedsek egy rsznek a feloldsa, ami mell nem trstottk azokat az alapvet reformokat (pl. Ger felmentst), amelyek nlkl nemcsak a felkelk, de a velk egyre aktvabban szimpatizl lakossg sem volt leszerelhet.

A kijrsi tilalom feloldsa kvetkeztben tmegek leptk el az utckat. A kimerszkedk pedig mindannak az ellenkezjt tapasztalhattk, amit a rdiban hallottak: nem rt vget a fegyveres harc, nem fosztogatk garzdlkodtak a vrosban, hiszen a betrt kirakatokban ott maradt az ru; a szovjet hadsereg nem a magyart segtve vesz rszt a rend helyrelltsban, hanem az VH-s egysgek tmogatsval egymaga vgzi azt, st a magyar katonk kzl tbben a felkelkkel tartanak. s ami a legfontosabb: az ellenllk nem hulignok, nem fasisztk, hanem munksok, dikok, szomszdok s ismersk. Okvetlenl megksreltk az ltaluk tapasztaltakrl meggyzni a vlhetleg hozzjuk hasonlan megtvesztett szovjet katonkat is. Budapest utcin mindenfel kzzel-lbbal magyarz csoportok vettk krl a harckocsikat, s az elmlt vekben beljk sulykolt, gyr orosz nyelvtudssal prbltk elmagyarzni, hogy nem fasiszta megmozdulsrl, hanem nemzeti, demokratikus, st dnt elemeiben szocialista felkelsrl van sz. A ksrlet szmos esetben eredmnyes volt, s gy a dleltt folyamn a fiatalok nem egy esetben trikolrral fellobogzott szovjet harckocsikon vagy azok ksretben indultak a Parlament el tntetni az ket rt vdak, valamint az azokrt s a fegyveres harcrt leginkbb felelsnek tartott Ger Ern ellen. A vrosban megbzhat hrkzls nlkl is futtzknt terjedtek a (felnagytott s ltalnos rvnnyel megfogalmazott) hrek a szovjetek tllsrl, gy a dleltti rkra egyre felszabadultabb, magban s a gyzelemben mind jobban bz tmeg gylt a Kossuth trre.

A Parlament krl, a kormnynegyed vdelmre elhelyezett erk pnikba estek, amikor a remlt normalizlds helyett sokezres tmeg gylt a trre fegyveresek, pnclosok ksretben, amelyekrl a zszldsz, s a harckocsikon frtkben lg fiatalok miatt radsul nem is mindig lehetett eldnteni, hogy szovjetek vagy a felkelkhz tllt magyar egysgek.

Tntetk a Parlament eltt, a Kossuth Lajos tren. 1956. oktber 25.
(Bojr Sndor felvtele)
Az Akadmia utcai prtkzpontban az MDP KV lsn rszt vev Szerov tbornokot azonnal rtestettk a fejlemnyekrl. Szerov elhagyta az lst, majd kisvrtatva kiadta a tzparancsot. Szmra egyarnt megengedhetetlen volt a magyar egysgek tllsa s a szovjetek fraternizlsa is a felkelkkel. Az eldrdl sorozatok nemcsak a tntetk, de a mellettk lv szovjet katonk kztt is pnikot keltettek, akik ugyancsak tzelni kezdtek. Lttek a torkolattzek irnyba, de lttek a velk percekkel elbb mg fraternizl fiatalokra is, abban a hiszemben, hogy azok csapdba csaltk ket. A helyzetet tovbb bonyoltotta, hogy a prtkzpont vdelmre kirendelt magyar egysg is tzharcba keveredett a szovjetekkel, gy aztn a nvekv fejetlensg tovbb nvelte az ldozatok szmt. Mikojan s Szuszlov jelentse az SZKP Kzponti Bizottsgnak A mszrlsban kzel szzan meghaltak, s mintegy hromszzan megsebesltek. Lambrecht Mikls: Az nkntes mentszolglat Ahogy a Kossuth tri vrfrd eltt az optimizmus hullma sprt vgig a fvroson, gy terjedt az jabb hr: „gyilkos az VO, vesszen az VO”, s ntt, dagadt a trrl elmenekltek jabb, ezttal mr vres zszls tntetse. Az esemnyek hre viszonylag gyorsan eljutott vidkre, tovbb hevtve ott is az indulatokat. Varga Lszl: A Kossuth tri sortz

Termszetesen a hrek – sok esetben felnagytva – eljutottak az Akadmia utcai prtkzpontba is. A fegyveres harcok folytatdsrl, az jabb nagy tmeget mozgst tntetsrl, a szovjet csapatokkal val fraternizlsrl s termszetesen a vrengzsrl. De egyre nagyobb szmban kaptak elgondolkoztat informcikat vidkrl s a budapesti zemekbl is. Ezek kztt a legfontosabb, hogy szerte az orszgban felborult az eddigi viszonylagos nyugalom, egyre tbb helyrl rkezett hr tntetsekrl, munkabeszntetsrl; a vidk is egyre flrerthetetlenebbl csatlakozott a fvrosi megmozdulshoz, kvetelsekhez, ami annyival is veszlyesebb volt, mert az elmlt napokban jelents mrtkben meggyengtettk a megykben llomsoz magyar ezredeket, jelents egysgeket a fvrosba rendelve. Az 1956-os forradalom s szabadsgharc E napon pedig mr nemcsak bks tntetsek zajlottak az orszgban, hanem a fegyveres sszecsapsok is tterjedtek vidkre. Miskolcrl tbb teherautval indultak fiatalok a budapesti felkelk megsegtsre, akik tkzben Mezkvesden lefegyvereztk a rendrsget s a hadkiegszt parancsnoksgot, megszlltk a prtbizottsg s a kzsgi, valamint a jrsi tancs plett. Tbb helyrl sszevont erstssel tudtk csak sztugrasztani a csoportot, a Miskolcra visszatrk egy rszt letartztattk – ez lett az alapja a msnapi, nptletbe torkoll sszetzsnek a megyei rendrkapitnysg plete eltt. Fegyveres harcokrl rkeztek jelentsek az orszg szmos ms rszbl is: Szentendrrl, Vcrl, Dunapentelrl stb. A legkomolyabb sszecsapsra ks dlutn Vrpalotn kerlt sor. Itt a tntetk kisebb fegyveres konfliktusok utn fokozatosan kezkbe vettk a vros irnytst, megszlltk a prtbizottsgot, a maguk oldalra lltottk a honvdsget s a rendrsget. Tekintve, hogy a vroson vezetett keresztl a szovjet hadsereg egyik fontos felvonulsi tja, kzenfekv volt az elhatrozs: meg kell lltani ket. A sebtben ptett barikdon gyors egymsutnban tbb szovjet egysg is fennakadt, sikerlt meglltani egy zemanyagot, majd egy fegyvert szllt teherautt is. Az tkzetekben a szovjetek tizenhrom embert vesztettek, kzttk egy rnagyot.

Oktber 25-re csdbe jutott a prt vlsgkezel politikja. Tehetetlennek bizonyult a magyar katonai vezets, amely szovjet segtsggel sem tudta megfkezni a felkels tzt, nem tudta megteremteni a politikai kibontakozs alapjul szolgl rendet. De a hatalom egyik csoportja tovbbra is a katonai megolds mellett trt lndzst, az eddigieknl kemnyebb fellpst srgetett a felkelkkel szemben, jbli s teljes kijrsi tilalmat, a statrium knyrtelen alkalmazst. Ez a kemny vonal azonban mg a dleltt folyamn komoly vesztesget szenvedett. Elszr akkor, amikor a szovjet kldttek javaslatra Gert felmentettk els titkri megbzatsa all, s helyre Kdr Jnost neveztk ki. ha nem is szmtott a reformok hvnek, nem tekintettk azok ellenzjnek, akadlynak sem. Kdr Jnos rdibeszde Msfell a Parlament eltti sortz is gyengtette a hatalom erejt s elszntsgt, mg megkemnytette s kiszlestette az ellene kzdk krt. A vrengzsrl kapott zavaros s ellentmondsos hrek megrettentettk a vezets egy rszt, akiket egyre inkbb aggasztott, hogy nem kpesek rr lenni a megmozdulson, s most joggal fltek a bossz, a terror elszabadulstl.

Mikzben a PB gy rtkelte, hogy az eddigi politika nem folytathat

 
ra
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazz!!
Szerinted melyik a legjobb album?

STEAL THIS ALBUM
SYSTEM OF A DOWN
TOXICITY
TOXICITY 2
MEZMERIZE
HYPNOTIZE
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szmll
Induls: 2005-09-20
 
n s az letem
 
SYSTEM OF A DOWN
 
>>NEKESEK, EGYTESEK KPEI<<
 
Kp:)

 
Igyl:)

AMG NZELDSZ, IGYL EGY J KVT!

         

         KLIKK !

 1, DOBJ RMT A GPBE!

 2, VLASZD  KI A KVT!

 3, HA KIFOLYT, VEDD EL!

 4, EGSZSGEDRE!

 5, KSZND MEG!

 

 
CHE GUEVERA
 
****Szavazz****
Mi a kedvenc egyttesed?

Depresszi
Alvin s a Mkusok
Rammstein
AC/DC
Iron Maiden
SOAD
Blink-182
Green Day
HIM
Ms
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
<-->MARILYN MANSON<-->
 
Bandatrtnetek
 
****Istvn a kirly rockopera****
 
SlipKnoT

Joey Jordisonunk:)

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!